Spektakl muzyczny dla dorosłych, niebanalne adaptacje lektur szkolnych, warsztaty, rozmowy, czytanie dramatów, a ponadto segment poświęcony Ingmarowi Bergmanowi – to wszystko wypełnia program 3. edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Z poślizgiem, ale z prawdziwie bergmanowskim legnickim akcentem, zapowiada Katarzyna Cygler.

Misją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu oraz prezentowanie różnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. W programie tegorocznej edycji znalazło się aż dziesięć spektakli teatrów spoza Kielc.

– To są bardzo różne przedstawienia, które zyskały już renomę u publiczności i krytyków, były też zapraszane na inne festiwale. Prawdopodobnie jako pierwszy festiwal pokażemy te spektakle nie online, a na żywo – zapowiada Marcin Zawada. – Zaprezentujemy szeroką paletę teatralną – od spektakli muzycznych dla dorosłych po "Krótką rozmowę ze śmiercią", czyli taki nowoczesny "bryk" z tekstów staropolskich. Są też lektury takie jak "Nad Niemnem", "Potop" czy nawet "Kupiec wenecki" Szekspira, które zostały przepisane na nowo przez młodych reżyserów – wymienia.

Spacer po teatrze z Fanny i Aleksandrem

Na osobną wzmiankę zasługują dwa spektakle powstałe na podstawie scenariuszy filmów jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów Ingmara Bergmana. Będą to "Fanny i Aleksander" w interpretacji twórców Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz "Sonata jesienna" z Danutą Stenką i Janem Englertem w rolach głównych.

– O spektaklu "Fanny i Aleksander" usłyszeliśmy tyle dobrych słów. Z Michałem Kotańskim, dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach lubimy Legnicę i teatr Jacka Głomba, wiec było to oczywiste. Nieoczywiste jest to, że jest to spektakl, który nie dzieje się w jednym miejscu, a w kilkunastu. Jesteśmy zaskoczeni, że w Kielcach udało nam się znaleźć miejsce, w którym można sobie spacerować z bohaterami tego fantastycznego, ponad czterogodzinnego przedstawienia – opowiada dyrektor kieleckiego teatru w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Oprócz spektakli w ramach festiwalu będzie można zobaczyć film biograficzny poświęcony Ingmarowi Bergmanowi.

Nie tylko spektakle

3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny to również warsztaty, czytanie dramatów, premiera książki i rozmowy. – W ramach festiwalu mamy dwa czytania dramatu. Pierwsze dotyczy dramatu chorwackiego dramaturga Ivora Martinića "Wszystko jest w porządku, dopóki umieramy we właściwej kolejności". Drugie czytanie, także związane z tematem przemijania, to książka Mateusza Bakuły "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje". W obu tych czytaniach wystąpią fantastyczni kieleccy aktorzy – zachęca Marcin Zawada.

3 Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny I teaser/Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Relacja TUTAJ!


(Katarzyna Cygler, "Spektakle, rozmowy i… Ingmar Bergman. Święto międzynarodowego teatru w Kielcach", https://www.polskieradio.pl/, 10.09.2021)