„Kronika zapomnianego miasta” to tytuł plenerowego przedstawienia o historii Polkowic, z udziałem mieszkańców miasta. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach projektu „Zróbmy teatr!”, przy zaangażowaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 11 września o godz. 20 na polkowickim Rynku. Wstęp wolny. Pisze Urszula Romaniuk.

Punktem wyjścia do opowiedzenia „Kroniki zapomnianego miasta” jest przybycie pierwszej fali polskich przesiedleńców w 1945 roku. Nie będzie to jednak spektakl dokumentalny.

– Wykorzystujemy w bardzo różny sposób materiał, który znalazłam w książkach po to, ażeby opowiadać ludzkie, śmieszne, wzruszające historie – mówi Katarzyna Knychalska, autorka scenariusza, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. –  Najbardziej zaskoczyło mnie, a jednocześnie ucieszyło bogactwo tego materiału.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Centrum Kultury w Polkowicach, w ramach projektu „Zróbmy teatr!”, przy zaangażowaniu legnickiego teatru. Na scenie, oprócz aktorów,  wystąpią też polkowiczanie. Chętnych do przeżycia tej wyjątkowej przygody nie brakowało.

– To było dla mnie bardzo pozytywne zaskoczenie – podkreśla Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. – Jednak duch w narodzie nie ginie i warto w takie projekty się angażować.

– Jeden z najważniejszych aspektów, o który nam chodziło to był czynnik społeczny, żeby zaangażować lokalną społeczność, aby była nie tylko odbiorcą sztuki teatru, tylko częścią żywego, teatralnego organizmu – dodaje Daniel Horoszczak, koordynator projektu z Centrum Kultury w Polkowicach. – Myślę, że w jakiś sposób nam się to udało.

Próby trwały przez kilka tygodni. Na polkowickim rynku pojawiły się elementy scenografii. Zapowiadają się wielkie emocje.

– Chciałbym podziękować wszystkim instytucjom w naszej gminie, które nas wspierają – podkreśla Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach. – W SP 4 odbywały się próby, PTBS użyczył kamienicę w Rynku, a szkoły sprzętu, jeśli chodzi o krzesła.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podczas wydarzenia obowiązywać będą aktualne obostrzenia sanitarne. UWAGA! Organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.

(Urszula Romaniuk, "Zapraszają do Rynku – na premierę", https://polkowice.eu, 9.09.2021)