Widzowie z Nowej Soli, Olesna czy Konina obejrzą spektakl Roberta Urbańskiego "Skarb wdowy Schadenfreude". W ramach programu Teatr Polska legnicki zespół odwiedzi dziewięć miejscowości w Polsce. - To nie pierwszy raz gdy zespół Modrzejewskiej wędruje - tłumaczy Jacek Głomb dyrektor legnickiego teatru. Relacja Karoliny Bieniek.

- My jesteśmy weteranami projektu Teatr Polska. Kochamy ten projekt, kochamy wędrowanie, naszą patronką jest Helena Modrzejewska wybitna polska aktorka wędrująca, wiec chcemy jej dorównać i najbardziej kochamy wędrowanie do małych, mniejszych miasteczek, które nie mają stałych scen teatralnych.

Legnicki teatr podróż ze spektaklem rozpoczyna 14 września w Koninie i do końca września odwiedzi kilka miejscowości w województwie Lubuskim, na Opolszczyźnie i Śląsku.  Marek Kutra dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie nie kryje radości, że i Olesno znalazło się na liście objazdu Teatru Polska.

- Olesno po raz pierwszy znajduje się na mapie projektu Teatr Polska. Ja się bardzo cieszę, że udało nam się nawiązać współpracę. W naszym mieście się zaczęły już bardzo mocno przygotowania i czekamy z niecierpliwością, pogoda też jest już zamówiona.

I o tę pogodę właśnie obawia się zespół Modrzejewskiej. Spektakl "Skarby wdowy Shadenfreude" Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka to widowisko plenerowe. Do tegorocznych objazdów w ramach Teatru Polska zgłoszono 173 spektakle. Dofinansowanie Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymało tylko 19 propozycji w tym najwyższe legnicki "Skarb wdowy Shadenfreude".

(Karolina Bieniek, "Teatr Modrzejewskiej w Legnicy rusza w Polskę z plenerowym spektaklem", https://www.radiowroclaw.pl, 9.09.2021)