Teatr Dramatyczny w Warszawie rozpoczyna właśnie kolejny sezon aktywności Laboratorium Dramatu, w ramach którego 20 września, na oficjalnym kanale You Tube, zaprezentowane zostanie czytanie sztuki „Czarownice”, autorstwa legnickiej aktorki Magdaleny Drab.

„Czarownice w sztuce Drab nie mieszkają w drewnianej chatce na kurzej stopce na skraju lasu. Noszą ciuchy z H&M, lubią zapalić mentolowe Marlboro, chodzą do pracy, rodzą dzieci, zakochują się, pragną szczęścia i zrozumienia. Marzą o tym aby stać się silnymi Czarownicami, które ucieleśniają kobiecość wyzwoloną od wszelkiej dominacji i kontroli, społecznych oczekiwań i patriarchalnych stereotypów. Dla Drab historia polowań na czarownice staje się realnym pomostem między przeszłością a teraźniejszością, w której nadal znajdujemy przestrzeń na urojone oskarżenia i nietolerancję, fanatyzm i okrucieństwo. Wobec kobiet, wobec inności – wobec drugiego człowieka” - czytamy na stronie Teatru  Dramatycznego.

Premiera czytania sztuki Magdaleny Drab odbędzie się 20 września, o godzinie 19.00 na kanale You Tube Teatru Dramatycznego. Nagranie dostępne będzie przez kolejny tydzień.  Reżyserii spektaklu podjęła się Aldona Figura. Czytać będą Agata Góral, Martyna Kowalik oraz Anna Szymańczyk.  Po prezentacji odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą autorka sztuki, reżyserka oraz prof. Inga Iwasiów. Spotkanie poprowadzi kierownik literacki Teatru Dramatycznego Wojciech Majcherek.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że „Czarownice” Drab zakwalifikowały się do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a w lutym zostały premierowo zaprezentowane widzom przez aktorów Teatru Układ Formalny.

Konrad Pruszyński