Trwa kolejna edycja programu Teatr Polska organizowanego od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach Teatru Polska legnicki teatr wystawi spektakl plenerowy "Skarb wdowy Schadenfreude" w dziewięciu miejscowościach w Polsce. Pisze Klaudia Korfanty.

Celem Teatru Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Od początku istnienia projektu, zaangażowany w niego jest Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W tym roku, w 13. edycji programu aktorzy legnickiego teatru wybiorą się do dziewięciu miejscowości w czterech województwach: Konina, Środy Wielkopolskiej, Jarocina, Gostynia, Krotoszyna, Nowej Soli, Kluczborka, Olesna i Lublińca.

- Naszą patronką jest wybitna aktorka "wędrująca" Helena Modrzejewska. Chcemy jej dorównać, wędrując szczególnie po niewielkich miejscowościach - mówił Jacek Głomb podczas konferencji prasowej.

Grane będzie plenerowe widowisko muzyczne Skarb wdowy Schadenfreude Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka, którego premiera miała miejsce w 2016 roku w podwórku przy ul. Roosevelta. Wędrówka z tym spektaklem będzie jednocześnie hołdem dla zmarłego w ubiegłym roku reżysera. - To jest dla nas ważne, że jedziemy ze spektaklem Lecha w miejsca ważne dla niego, na przykład do Jarocina - wyznał Jacek Głomb.

Fabuła sztuki dzieje się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy, którzy zjechali tam z każdego zakątka zniszczonej ojczyzny. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać… Rozpoczyna się zbiorowe śledztwo, którego finał jest wielką niewiadomą.

Spektakl wystawiany jest w plenerze. W Koninie, jak informuje Bartek Nowakowski, dyrektor CKiS, odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Reymonda - charakterystycznego budynku z ciekawym klimatem, na co dzień niedostępnego dla publiczności. Z kolei scenerią dla spektaklu granego w Krotoszynie będzie zrujnowany pałac w środku parku, obecnie w remoncie. Widzowie mogą się więc spodziewać niezwykłych wrażeń.

Przedstawienie ma być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami. Było wystawiane także na dziedzińcu Zamku Piastowskiego oraz na placach i podwórkach w kilku dolnośląskich miastach. Pierwszy spektakl grany będzie w Koninie 14 września. Podróż legnickiego teatru zakończy się 30 września w Lublińcu.

Pomysłodawcą i organizatorem programu Teatr Polska jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program dofinansowuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W tym roku do programu zostało zakwalifikowanych 19 spektakli, składających się na 150 pokazów w 75 miejscowościach. Legnicki "Skarb wdowy Schadenfreude" Urbańskiego i Raczaka otrzymał najwyższe wsparcie w wysokości 211 900 zł.

(Klaudia Korfanty, "Legnicki teatr wędruje wzorem Heleny Modrzejewskiej. Wystawi spektakl w 9 miejscowościach w ramach projektu Teatr Polska", https://legnica.naszemiasto.pl, 8.09.2021)