Dziewięć miejscowości w Wielkopolsce, Lubuskim, na Opolszczyźnie i Śląsku odwiedzi we wrześniu plenerowe widowisko muzyczne Roberta Urbańskiego  "Skarb wdowy Schadenfreude" wyreżyserowane przez Lecha Raczaka. Legnicki teatr podróż rozpocznie 14 września w Koninie, a zakończy w Lublińcu 30 września. Dla Teatru Modrzejewskiej tegoroczny objazd będzie dziewiątą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska.

-  Zaczęliśmy od pierwszej edycji programu już w 2009 roku. Teraz jesteśmy weteranami tego projektu, bo kochamy wędrowanie. Także dlatego, że naszą patronką jest podróżująca po świecie Helena Modrzejewska, a sam projekt odwołuje się do Reduty Osterwy, równie bliskiej naszemu sercu i myśleniu o teatrze. Tegoroczny objazd dedykujemy zmarłemu w ub. roku reżyserowi widowiska Lechowi Raczakowi, postaci ogromnie ważnej dla naszego teatru. Na trasie objazdu, zwłaszcza w Wielkopolsce, będziemy rozprowadzać ulotki, które przypomną postać i dorobek tego twórcy - mówił podczas środowej (8 września) konferencji prasowej dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Zorganizowana w trybie zdalnym (zoom) konferencja umożliwiła udział w spotkaniu współorganizatorów objazdu z ośmiu (spośród dziewięciu) ośrodków kultury z miejscowości, które odwiedzi legnicki zespół artystyczny.

- Po raz pierwszy bierzemy udział w programie Teatr Polska. Cieszymy się z tego. Także dlatego, że znaleźliśmy budynek, który będzie dobrym tłem dla opowieści z tego spektaklu - zauważył Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie.

- Dla nas legnicka prezentacja będzie jedną z dziewięciu, które od sierpnia gościmy w ramach tegorocznego Teatr Polska, ale pierwszą we wrześniu. Spektakl odbędzie się na dziedzińcu niedostępnego normalnie, bo remontowanego, Pałacu Reymonda. Większość biletów już sprzedaliśmy - cieszył się Bartosz Nowakowski z Centrum Kultury i Sportu w Koninie.

- My także wybraliśmy remontowany obiekt, którym jest Pałac Gałeckich w samym środku parku. Myślę, że miejsce dobrze wpisze się w klimat przedstawienia - dodał Paweł Płócienniczak z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

- Jesteśmy ostatnim etapem objazdu i jedynym śląskim miastem na plenerowej trasie "Skarbu...". Cieszymy się z tego mając nadzieję, że 30 września pogoda nas nie zawiedzie - zauważyła Agata Woźniak-Rybka, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

„Skarb wdowy Schadenfreude” to ballada łotrzykowska, widowisko z ogniem, dymami, muzyką, śpiewem, odrobiną historii i nostalgii, sporą dawką humoru oraz satyrycznymi szpilkami nakłuwającymi świat manipulowany przez telewizję. Spektakl z wykonywaną na żywo muzyką Łukasza Matuszyka i piosenkami Roberta Urbańskiego wyprodukowano w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.  Po premierowej odsłonie w Legnicy podróżował po dolnośląskich podwórkach i placach odwiedzając kolejno: Gryfów Śląski, Bolesławiec, Zgorzelec, Nową Rudę, Lądek Zdrój, Chojnów, Jelenią Górę, Dzierżoniów, Wrocław, Kudowę Zdrój i Złotoryję. Dwa lata temu odwiedził także Polkowice, by ostatecznie zakotwiczyć w plenerze dziedzińca legnickiego Zamku Piastowskiego, gdzie w sierpniu br. zainaugurował tegoroczny sezon Teatru Modrzejewskiej. Spektakl zaprezentowano także na I Festiwalu Teatrów Podwórkowych w Poznaniu (28 sierpnia), a tuż przed rozpoczęciem objazdu Teatr Polska wystawiony zostanie na 13. Festiwalu Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim (12 września).

Do tegorocznych objazdów w programie Teatr Polska, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Instytut  Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zgłoszono 173 spektakle. Ostatecznie dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznano 19 propozycjom, co złoży się na 150 pokazów w 75 miejscowościach. Legnicki "Skarb wdowy Schadenfreude" Urbańskiego i Raczaka otrzymał najwyższe wsparcie (211 900 zł). W efekcie odwiedzi we wrześniu kolejno: Konin (14), Środę Wielkopolską (15), Jarocin (16), Gostyń (17), Krotoszyn (18), Nową Sól (19), Kluczbork (28), Olesno (29) i Lubliniec (30 września).

Grzegorz Żurawiński