O Polkowicach powstaje spektakl teatralny. Przedstawienie będzie wspólnym dziełem mieszkańców miasteczka oraz Teatru Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, obok amatorów wystąpią w nim zawodowi aktorzy. Scenariusz napisała związana z legnicką sceną Katarzyna Knychalska, a całość reżyseruje Jacek Głomb. Relacja Andrzeja Lamparta.

Efekty kilkumiesięcznych prac widzowie zobaczą 11 września na polkowickim rynku. Spektakl zatytułowany „Kronika zapomnianego miasta” opowiada o powojennych losach Polkowic. Pojawią się w nim wątki dotyczące repatriacji i przesiedleń. Katarzyna Knychalska w pracy nad scenariuszem korzystała z różnych opracowań i ze wspomnień samych polkowiczan.

W przedstawieniu wystąpi 17-osobowa grupa aktorów amatorów oraz jeden z miejscowych chórów. W pracach nad scenografią i kostiumami, autorstwa Małgorzaty Bulandy, uczestniczyli członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Producentem spektaklu jest Centrum Kultury w Polkowicach. Centrum Kultury otrzymało na produkcję przedstawienia dotację z Ministerstwa Kultury w wysokości 100 tys. zł.

Relacja w programie FAKTY (w 10 min. 05 sek.), w której wypowiedzi udzielili: Jacek Głomb - reżyser, Daniel Horoszczak - koordynator z Centrum Kultury w Polkowicach oraz Bogusław Godlewski - dyrektor CK w Polkowicach. OBEJRZYJ!

(Andrzej Lampart, "Polkowice w teatrze. O miasteczku z Zagłębia Miedziowego powstaje spektakl teatralny", https://wroclaw.tvp.pl, 5.09.2021)