Spektakl „Fanny i Aleksander” Ingmara Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa i w wykonaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, zostanie w niedzielę (5 września) pokazany na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. To kolejna propozycja trwającego od czwartku 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Relacja  Doroty Klusek.

W zapowiedzi czytamy, że to historia rodzeństwa, która łączy w sobie atmosferę baśni i sagi rodzinnej, horroru i komedii. Przedstawienie miało premierę w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej 28 lutego 2020 roku. Marcin Zawada, dyrektor artystyczny festiwalu podkreśla, że zespół legnickiej sceny dotychczas nie prezentował tego dramatu poza swoją siedzibą.

- Reżyser po raz pierwszy zgodził się, by spektakl wyjechał gdzieś poza Legnicę. Jesteśmy dumni, ponieważ po raz pierwszy pokazujemy go właśnie my, co warto podkreślić - na żywo - zauważa.

Na widzów czekają niespodzianki, jak chociażby wędrówka po teatralnych kulisach. - To jeden z dwóch spektakli, powstałych w oparciu o dzieła Ingmara Bergmana, jakie zastaną pokazane podczas 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego - zaznacza Marcin Zawada.

- Można powiedzieć, że mamy taki mały nurt bergmanowski, ponieważ najpierw pokażemy „Fanny i Aleksandra”, a festiwal zakończy się „Sonatą jesienną”. Dlatego zaplanowaliśmy również dokument o życiu nieco chyba już dziś zapomnianego reżysera Ingmara Bergmana, który będzie takim okołofestiwalowym wydarzeniem - dodaje.

Projekcja filmu 8 października, natomiast spektakl „Fanny i Aleksander” zostanie pokazany w niedzielę (5 września), na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Początek o godzinie 18.

(Dorota Klusek, "Spektakl Ingmara Bergmana w KCK", https://www.radio.kielce.pl, 5.09.2021)