Już 12 września legnicki Teatr Modrzejewskiej rusza w trasę ze spektaklem "Skarb wdowy Schadenfreude". Przedstawienie prezentowane w ramach akcji Teatr Polska 17 września zawita również do Gostynia. Plenerowe widowisko odbędzie się w przestrzeni wokół jednej z zabytkowych kamienic w Rynku miasta. Zapowiedź Agaty Fajczyk.

Nasz gostyński burmistrz chyba oszalał! Po wakacjach coś się z nim stało? Do kamienicy chce uchodźców wpuszczać? I radni się zgodzili? Jak to? Przecież ona niewyremontowana jeszcze stoi, a właściwie się sypie - takie pierwsze myśli w głowie mi się kotłowały, kiedy przelotnie rzuciłam okiem na wiadomość w poczcie mailowej. A ta sygnalizowała, że w gostyńskiej kamienicy na rynku pojawią się lokatorzy. Kiedy zapoznałam się z załącznikiem moje emocje nie opadły... Jakaś wdowa się wprowadza.

W najbardziej znanej gostyńskiej kamienicy, znajdującej się na rogu Runku i deptaku, jeszcze we wrześniu mają pojawić się lokatorzy. - W większości mają pochodzić... ze Wschodu. To zaskakujący obrót spraw - samorząd chciał obiekt remontować, teraz pojawiła się informacja o nagłym zasiedleniu obiektu - informował Tomasz Barton, kierownik GOK Hutnik.

Zaraz, zaraz - zastanawiałam się intensywnie. - A co Barton „ten, od kultury” ma wspólnego z planami gospodarczymi rady miejskiej? I chwilę później wszystko się wyjaśniło, ale emocje nie opadły. Może być ciekawie...

W kamienicy rzeczywiście pojawią się lokatorzy i to już 17 września. Jedno z mieszkań zajmie wdowa Schadenfreude, pozostałe w większości przypadną, przybywającym głównie ze Wschodu, Polakom. Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” właśnie w to miejsce zaprasza widzów na spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W ramach programu Teatr Polska będzie można zobaczyć imponujące widowisko pt. „Skarb wdowy Schadenfreude”, w reżyserii Lecha Raczaka. Biletów już niewiele podobno zostało!

Spektakl będzie miał charakter plenerowy, wykorzystana zostanie kamienica oraz przestrzeń przed nią. Ze względów technicznych widownia zostanie ograniczona do 100 miejsc. Na pewno można liczyć na imponującą realizację, kilkunastoosobową obsadę oraz muzykę na żywo. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej kilkukrotnie gościł już w Gostyniu, za każdym razem zachwycał widownię. Dodatkowym „smaczkiem” jest obecność w obsadzie, pochodzącej z Gostynia Ewy Galusińskiej.

„Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje. Ciekawość sąsiadów rośnie. Rzecz idzie nie tylko o dach nad głową. Zamknięte lokum kusi tajemnicą. Ale jak się tam dostać? Zwłaszcza gdy ma się obok siebie ostrą konkurencję, a za sobą – niejasną przeszłość?

Przedstawienie zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazano je premierowo w przestrzeni między ponadstuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami. Nie wymaga żadnych specjalnych warunków technicznych – sprawdzi się zarówno na placu małego miasteczka, jak i na starym wielkomiejskim podwórku, prostymi, acz widowiskowymi środkami przenosząc publiczność w czarodziejski świat teatru.

Termin: 17 września, g. 20.00. Miejsce: kamienica na rogu gostyńskiego Rynku i ul. 1 Maja. Bilety: 10 zł, do nabycia w kasach GOK „Hutnik” i Kina „Pod Kopułą”. Spieszcie się, bo już niewiele zostało!

(Agata Fajczyk, Oni wszyscy oszaleli! Wdowę do spróchniałej kamienicy na rynku w Gostyniu wpuszczają? Tak, tak. I to z innymi lokatorami, https://gostynska.pl/, 03.09.2021)