Jacek Głomb jest reżyserem teatralnym oraz filmowym, od 27 lat pełni funkcję dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Jest osobą zaangażowaną w działanie na rzecz Komitetu Obrony Demokracji, w środowisku artystycznym oraz politycznym znany jest ze swoich liberalnych poglądów. Pisze Karolina Kłopotowska.

2 czerwca  2021 r. wygrał konkurs na dyrektora teatru w Legnicy, którego był jedynym uczestnikiem, większością głosów (8-1), co zapewniło mu 16 sierpnia 2021 r. powołanie przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego i tytuł dyrektora na kolejne 5 sezonów artystycznych (do 31 sierpnia 2026 r.).

Jacek Głomb zapytany co sądzi o tym konkursie odpowiada: „Nie jestem miłośnikiem konkursów, a już na pewno nie na „samego siebie”. Jeżeli się jakiś czas prowadzi teatr z sukcesem to konkurs wydaje się być przynajmniej kontrowersyjną sytuacją, ale z drugiej strony organizator do tego konkursu dążył. Miałem dwa wyjścia: albo unieść się honorem albo bronić świata, który stworzyliśmy. Wybrałem to drugie rozwiązanie i docelowo okazało się to słuszne. (…)Najważniejsze teraz jest to, że mamy szanse na to aby tą naszą legnicką przygodę kontynuować, trzeba patrzeć wyłącznie w przyszłość”.

Dla Jacka Głomba w prowadzeniu teatru najistotniejsza jest konsekwencja w działaniu oraz zespół, drużyna teatralna. Tworzą w Legnicy teatr „w przymierzu z widownią”, jest blisko widza, teatr mówiący o problemach czy rzeczywistości społecznej oraz politycznej naszego kraju. „Kluczowa jest rozmowa z widzem oraz mówienie językiem, który jest zrozumiały dla różnych widzów w różny sposób. Od profesora Harvardu po gospodynie domową. Widownia może zrozumieć przedstawienia w różny sposób i to jest w porządku”.

W najbliższym czasie, jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, teatr w Legnicy będzie miał do zaoferowania całe spektrum ciekawych wydarzeń artystycznych. Dokończy – przerwaną przez pandemię – realizację „Kaukaskiego kredowego koła” Bertolta Brechta w reżyserii Andro Enukidze (Gruzja). Na marzec 2022 r.  zaplanowana jest koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, w której swój debiut teatralny będzie miał powieściopisarz Filip Zawada. Teatr w Legnicy dostał również propozycję koprodukcji z Festiwalem Nowe Epifanie, na których hasłem przewodnim w 2022 roku jest Jezus, spektakl przygotuje Marta Streker.

Na deski teatru legnickiego po Nowym Roku wróci Piotr Cieplak, tym razem z „Wujaszkiem Wanią” Antoniego Czechowa. Kolejne wydarzenie jakie teatr będzie realizował to: spektakl dla najnajów, którego grupą docelową są dzieci w wieku 1-3. Planowany jest również spektakl performance „Świat na głowie” Roberta Urbańskiego i Małgorzaty Bulandy – czyli opowieść o świecie poprzez kostiumy i fryzury.

We wrześniu br. teatr bierze udział w projekcie Teatr Polska i rusza w trasę ze spektaklem „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka. Spektakl będzie wystawiany w plenerze oraz w miastach, w których nie ma stałych zespołów teatralnych. „Król Lear” Williama Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz pojawi się na festiwalu teatralnym w Kaliszu. Przedstawienie „Fanny i Aleksander” Ingmara Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa będzie można zobaczyć na Międzynarodowym  Festiwalu Teatralnym w Kielcach.

(Karolina Kłopotowska, "Jacek Głomb zostaje ponownie powołany na dyrektora teatru w Legnicy", https://www.naszteatr.pl, 3.09.2021)