Teatr im. Heleny Modrzejewskiej rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2021/2022. Dyrektor teatru Jacek Głomb przyznaje jednak, że plany przez trwającą pandemię koronawirusa są wciąż niepewne. Pisze Klaudia Korfanty.

W sezonie artystycznym 2021/2022 Teatru Modrzejewskiej pojawi się siedem premier. Dwie z nich finansowane są przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jacek Głomb, dyrektor teatru, przyznaje, że nadchodzący sezon niesie ze sobą niepewność - nie wiadomo, ile planów uda się zrealizować. - Pandemia zmasakrowała poprzedni sezon. W tym sezonie nasze plany też są zagrożone - mówił Jacek Głomb podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że obecnie spektakle w teatrze może oglądać 70% publiczności plus osoby zaszczepione.

-To nie będzie sezon klasyczny. Przygotowaliśmy więcej mniejszych projektów, mniej wystąpień drużynowych - opisywał Jacek Głomb.

Przypomnijmy, że w nowym sezonie artystycznym nie zobaczymy już aktora Roberta Gulaczyka, który postanowił odejść z legnickiego teatru i przenieść się do Warszawy. Pisaliśmy o tym tutaj: Robert Gulaczyk odchodzi z Teatru Modrzejewskiej. Był częścią Drużyny Modrzejewskiej przez 12 lat!

Premiery w sezonie artystycznym 2021/2022 Teatru Modrzejewskiej w Legnicy:

"Kaukaskie kredowo koło" Bertolta Brechta w reż. Andra Enukidzego
"Rok na ziemi" (spektakl dla naj-najów) w reż. Joanny Gonschorek
"Świat na głowie" Roberta Urbańskiego i Małgorzaty Bulandy
"Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reż. Piotra Cieplaka (premiera 12 marca 2022)
"Widzę nic" Filipa Zawady - koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym w reż. Pawła Palcata i Filipa Zawady (wystąpią 4 aktorki z Legnicy oraz 4 z Wrocławia)
"W poszukiwaniu sensu" Ewy Mikuły - koprodukcja z Festiwalem Nowe Epifanie w reż. Marty Streker
"Golec" Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka w reż. autorów

Podczas konferencji prasowej Jacek Głomb mówił także o sytuacji finansowej teatru, którą określił jako stabilną. Przyznał jednak, że pracownicy legnickiego teatru mają najgorsze zarobki wśród dolnośląskich scen. Ponadto teatr wymaga wielu prac remontowych, są problemy z klimatyzacją, kanalizacją, elektryką. Potrzeby te dyrektor szacuje na 20 milionów złotych.

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przedstawił plany na nowy sezon", https://legnica.naszemiasto.pl, 3.09.2021)