Już 11 września na polkowickim Rynku odbędzie się premiera spektaklu Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba "Kronika zapomnianego miasta". W przedstawieniu obok legnickich aktorów wystąpią mieszkańcy Polkowic. Więcej o wydarzeniu w relacji Karoliny Bieniek.

Sztuka powstaje w ramach programu "Zróbmy Teatr". Spektakl napisany przez Katarzynę Knychalską w reżyserii Jacka Głomba powstaje z udziałem aktorów legnickiego teatru i mieszkańców Polkowic.

Polkowice mają już swój spektakl. Od kilku miesięcy nad sztuką "Kronika zapomnianego miasta" pracują wspólnie aktorzy Teatru Modrzejewskiej i mieszkańcy Polkowic pod okiem Jacka Głomba. Efekty tej pracy będzie można zobaczyć już 11 września na płycie rynku w Polkowicach. Jak tłumaczy Daniel Horoszczak koordynator projektu to sztuka nie tylko tworzona przy udziale mieszkańców, ale i skierowana właśnie do nich.

- To jest też dobra okazja, żeby mieszkańcy Polkowic zarówno ci którzy są bezpośrednimi uczestnikami tego projektu, jak i ci którzy będą odbiorcami czyli widownią, będą mogli się w świetny sposób zapoznać z historią Polkowic. Dla wszystkich to jest bardzo wielka przygoda - tłumaczy Horoszczak.

Sztukę napisała Katarzyna Knychalska bazując na książkach regionalisty z Polkowic Grzegorza Kardysia i rozmowach z mieszkańcami. Twórcy i koordynatorzy projektu nie wykluczają, że spektakl zostanie wystawiony więcej niż jeden raz.

Bogusław Godlewski, dyrektor Polkowickiego Centrum Kultury podkreśla, że praca nad tym spektaklem ma dla polkowiczan ogromne znaczenie. - My się bardzo cieszymy, że możemy współpracować z tak znakomitym teatrem. Ten spektakl będzie niezwykły. Będą w nim brali udział mieszkańcy Polkowic, ja znam tych ludzi - w tym zespole są i seniorzy i młodzież i dzieci. Ja widzę ich zapał, zaangażowanie i ja się nie mogę doczekać tego 11 września - tłumaczy Godlewski.

Spektakl opiera się na przedwojennej historii Polkowic. Twórcy zdradzili już, że w spektaklu pojawi się także Stanisław Wyżykowski, brat Jana Wyżykowskiego, odkrywcy polskiej miedzi.

Teatr Modrzejewskiej po wcześniejszym zapisaniu się zapewnia transport z Legnicy osobom zainteresowanym.

Relacja dźwiękowa z wypowiedziami Daniela Horoszczaka i Bogusława Godlewskiego jest TUTAJ!


(Karolina Bieniek, "Kronika zapomnianego miasta" w Polkowicach, https://www.radiowroclaw.pl/, 02.09.2021)