Już 17 września rozpocznie się kolejna, XXV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. Program wydarzenia zaplanowany jest na dziewięć dni, a jego widzowie obejrzeć będą mogli m.in. gorzowski spektakl w reżyserii Jacka Głomba "Gwałtu, co się dzieje!". Zapowiada Małgorzata Miczek-Zabawa.

Pokaz konkursowy ośmiu teatrów, dwa spektakle towarzyszące oraz koncert. Ponadto będzie wystawa fotografii dokumentująca wszystkie edycje festiwalu. 17 września rusza XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie. Trwają przygotowania.

Tegoroczna oferta festiwalu jest bardzo bogata – mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. – W tym roku liczymy, że tarnowianie i wszyscy ci, którzy lubią komedie, którzy lubią teatr, a takich osób jest bardzo wiele, będą mogły przyjść do teatru i do Centrum Sztuki Mościce obejrzeć wybrane spektakle. W tym roku będzie ich osiem. Chcieliśmy żeby ściągnąć zarówno laureatów wcześniejszych festiwali, jak i spektakle, których twórcy nie byli laureatami w latach wcześniejszych.

Talię otworzy spektakl “Circus Kafka” zaprezentowany przez Teatr Żydowski w Warszawie. – Będzie także teatr z Gorzowa Wielkopolskiego z klasycznym spektaklem Fredry “Gwałtu, co się dzieje!” w reżyserii Jacka Głomba. Będzie nasz spektakl “Mayday”. Ziemowit Szczerek autor scenariusza do spektaklu “Kazik, ja tylko żartowałem” w reżyserii Piotra Siekluckiego. Podczas Talii także spektakl “Testosteron” w koprodukcji teatru z Opola i teatru z Katowic. Udało się zaprosić Teatr Kwadrat ze spektaklem “Nie książka zdobi człowieka”.

W ramach XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie pokazany zostanie także “Rewizor” Mikołaja Gogola Teatru Bagatela w Krakowie oraz ostatni spektakl konkursowy “Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara.

Wśród wydarzeń towarzyszących tarnowskiej Talii koncert Katarzyny Żak “Miłosna Osiecka” oraz gala finałowa. Festiwal potrwa do 25 września.

Prologiem do festiwalu będzie spektakl “Piękna Lucynda” 3 września o 19.00 w Amfiteatrze w Tarnowie. Spektakl otrzymał nagrodę publiczności podczas tarnowskiej Talii w 2015 roku. Tegoroczny festiwal odbędzie się w tarnowskim teatrze oraz w Centrum Sztuki Mościce. 18 września w teatralnym foyer przy Mickiewicza 4 w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii dokumentującej dotychczasowe edycje festiwalu.

Bilety na festiwal można nabywać poprzez platformę https://tarnowski-teatr.bilety24.pl oraz w kasach teatru w Tarnowie.

Relacja dźwiękowa jest TUTAJ!

(Małgorzata Miczek-Zabawa, "Pokaz konkursowy ośmiu teatrów, dwa spektakle towarzyszące i koncert", https://www.rdn.pl/, 01.09.2021)