Robert Gulaczyk nie jest już aktorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Zawodową karierę będzie kontynuować w Warszawie. - Uznałem, że czas na nowe otwarcie w moim życiu zawodowym – mówi. Pisze Paweł Jantura.

O odejściu z zespołu legnickiego teatru aktor poinformował na przedsezonowej konferencji prasowej. Robert Gulaczyk nie zwiąże się jednak na stałe z inną sceną. Dziennikarzom zdradził tylko, że przeprowadza się do Warszawy i tam będzie szukał nowych artystycznych wyzwań. Zapewne częściej będziemy go teraz oglądali w produkcjach filmowych.

- Nie była to łatwa decyzja, bo w Legnicy spędziłem 12 lat, to niezwykle ważne miejsce w moim życiu zawodowym. Jestem dumny, że przez ponad dekadę mogłem być częścią drużyny Modrzejewskiej. Świat kreowany przez teatr Jacka Głomba jest wyjątkowy. Uznałem jednak, że czas na nowe otwarcie w moim życiu zawodowym – mówi Robert Gulaczyk.

Gulaczyka w legnickim zespole zastąpi Jan Kowalewski, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, znany z roli w „Rzezi” Jacka Głomba i Krzysztofa Kopki.

Robert Gulaczyk w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej występował od 2009 r. Wcześniej był aktorem wrocławskiego teatru offowego Zakład Krawiecki i Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Na legnickiej scenie oglądaliśmy go m.in. w „Palę Rosję! - opowieść syberyjska”, "III Furiach", „Kochankach z Werony”, „Orkiestrze” „Historii o Miłosiernej, czyli Testamencie psa”, „Ożenku” i „Wyzwoleniach”, „Konferencji ptaków”, „Iliadzie. Wojnie”, „Carze Samozwańcu”, „Przerwanej odysei”, "Biesach", „Makbecie” i „Popiele i diamencie - zagadce nieśmiertelności”.

Na swoim koncie ma też role filmowe. Zagrał w „Prostej historii o morderstwie” Arkadiusza Jakubika i „Autsajderze” Adama Sikory. Popularność przyniosła mu rola w głośnym filmie animowanym „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, w którym wcielił się w rolę Vincenta van Gogha. Występował też w serialach „Znaki” i „1983”.

(Paweł Jantura, "Artystyczny transfer. Robert Gulaczyk odchodzi z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej", https://tulegnica.pl, 1.09.2021)