Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny powraca po rocznej przerwie. Będzie to okazja, by w stolicy regionu znów zobaczyć nagradzane spektakle oraz aktorów scen z całej Polski. M.in. legnicką realizację „Fanny i Aleksander” autorstwa Ingmara Bermana, w reżyserii Łukasza Kosa. Relacja Urszuli Nowickiej.

Bilety na spektakle 3. edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego już się drukują, a kolejka po nie już rośnie… - Kupuję na wszystkie, uczestniczyłam w pierwszych dwóch edycjach, to wspaniałe projekty, polecam – mówi jedna z miłośniczek teatru.

Na początek wystawione zostanie "Nad Niemnem" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Spektakl Teatru Im. Juliusza Osterwy z Lublina już w czwartek otworzy tegoroczne wydarzenie.

Do teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w najbliższych dniach przyjadą też aktorzy z Legnicy. Zagrają spektakl, „Fanny i Aleksander” autorstwa Ingmara Bermana, w reżyserii Łukasza Kosa.

W tym roku na festiwalu zobaczymy w sumie 12 spektakli: w tym „Potop”, „Śmierć Komiwojażera”, „Kupca Weneckiego” ale też „Dziewczynę ze strunami” Teatru Narodowego z Lublany. - Będzie spektakl muzyczny i aby go obejrzeć, nie trzeba od razu biec na kurs języka słoweńskiego. Speklatkl będzie wzbogacony o napisy, a poza tym ten język jest prawie jak polski – wyjaśnia Marcin Zawada, dyrektor artystyczny Kieleckiego Festiwalu Teatralnego.

Zagranicznych akcentów będzie więcej. To m.in. za sprawą – „Zarazy”. - Po raz kolejny na kieleckiej scenie pracuje islandzka reżyserka Una Thorleifsdottir. Czekamy na tą propozycje, jesteśmy ciekawi jak ona zinterpretuje ten bardzo aktualny dla nas wszystkich temat – mówi Paulina Drozdowska z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

 Od 2 września aż do 15 października na kieleckiej scenie pojawiać się będą bardzo znane nazwiska: Danuta Stenka, Jan Englert i Mirosław Baka. - Idea jest taka, żeby dawać radość widzom. I ten festiwal daje możliwość spotkania z teatrem bardzo różnorodnym i nie tylko lokalnym - zapewnia Dawid Żłobiński, aktor.

Festiwal to przede wszystkim możliwość zobaczenia najlepszych premier minionego sezonu. W tym roku podczas festiwalu nie zabraknie spotkań z reżyserami i wydarzeń towarzyszących - na które wstęp jest wolny.

OBEJRZYJ!

(Urszula Nowicka, "Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Świetne spektakle, świetni aktorzy", https://kielce.tvp.pl, 31.08.2021)