Spektaklem "Nad Niemnem" w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w czwartek 2 września rozpocznie się 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Przez ponad miesiąc nie zabraknie atrakcyjnych propozycji. W niedzielę 5 września w Kieleckim Centrum Kultury „Fanny i Aleksander" w reżyserii Łukasza Kosa w wykonaniu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W Gazecie Wyborczej Kielce anonsuje Piotr Rozpara.

- Festiwalowy repertuar jest bardzo bogaty. Z pewnością każdy widz znajdzie coś dla siebie. Do tego spotkania, warsztaty recenzenckie, czytania dramatów - zaprasza Paulina Drozdowska z organizującego wydarzenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Zainauguruje je w czwartek 2 września w Kieleckim Centrum Kultury spektakl „Nad Niemnem" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jego autorzy twierdzą , że - podobnie jak powieść Elizy Orzeszkowej - nie jest dokumentem historycznym, a raczej patriotyczną baśnią. Początek o godz. 18. Dzień później na tymczasowej scenie przy Wojewódzkim Domu Kultury (wejście od al. Legionów) gospodarze wystawią „Klątwę rodziny Kennedych" w reżyserii Wiktora Rubina (godz. 19). Spektakl nawiązuje do nieszczęść, jakie spotkały i nadal spotykają tę znaną amerykańską rodzinę.

W niedzielę 5 września festiwal wraca do KCK. O godz. 18 sztuka „Fanny i Aleksander" w reżyserii Łukasza Kosa w wykonaniu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Przeznaczony jest dla widzów od 16 lat i opowiada historię rodzeństwa, które po śmierci ojca dostaje się pod opiekę zimnego, fanatycznego pastora.

W kolejnych tygodniach zaplanowano m.in. „Thrill me" Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury (8 września), „Dziewczynę ze strunami" teatru SNG Drama z Lublany w Słowenii (10 września), „Śmierć komiwojażera" Teatru Wybrzeże (15 września) czy „Krótką rozmowę ze Śmiercią" Teatru Fredry w Gnieźnie (17 września). Festiwal zakończą 12 października spektakle „Kupiec wenecki" Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku oraz „Sonata jesienna" Teatru Narodowego w Warszawie.

Wydarzenie to także wiele imprez towarzyszących, jak choćby w sobotę 4 września o godz. 11 w tymczasowej siedzibie teatru narodowe czytanie "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Pełny program imprezy oraz informacje o biletach na teatrzeromskiego.pl. Jednym z patronów medialnych 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego jest „Gazeta Wyborcza".

(Piotr Rozpara, "Tygodnie pełne spektakli. Rozpoczyna się 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny", https://kielce.wyborcza.pl, 31.08.2021)