Już 11 września o godz. 20:00 zapraszamy na polkowicki Rynek na premierę plenerowego spektaklu „Kronika zapomnianego miasta” opowiadającego o historii naszego miasta. Wśród aktorów wystąpią również mieszkańcy! Pisze i zachęca Małgorzata Jaroszewska.

Spektakl to wynik intensywnych prac i prób, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy w ramach dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu projektu „Zróbmy teatr!”. W jego powstanie zaangażowali się twórcy związani z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, w tym również jego dyrektor i uznany reżyser Jacek Głomb, oraz sami mieszkańcy Polkowic, których będzie można zobaczyć na scenie.

Widowisko plenerowe opowie o historii Polkowic w nieszablonowy sposób. Punktem wyjścia do opowiedzenia historii miasta będzie przybycie pierwszej fali polskich przesiedleńców w 1945 roku. To z ich perspektywy poznawać będziemy tajemniczą i nową dla przybyszów przestrzeń, posiadającą jednak swoją historię, której nie wymażą wojny czy narodowe antagonizmy.

Koniecznie zarezerwujcie sobie tę datę – 11 września 2021 r. o godz. 20:00. Wstęp bezpłatny!

Scenariusz: Katarzyna Knychalska, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda, ruch sceniczny: Witold Jurewicz, muzyka: Jacek Hałas, projekcje i video: Karol Budrewicz.

Występują: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Jacek Hałas, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak oraz Wanda Gabler, Teresa Hanula, Martyna Kominiarczuk-Michałowska, Natalia Moroz-Kiełbasińska, Dorota Pająk, Julia Paloka, Barbara Steć-Rusak, Otylia Stępień, Emilia Walczak, Patrycja Wiśniewska, Sylwia Wiśniewska, Maciej Gmur, Adam Greń, Marcin Michalski, Zdzisław Szydzik, Michał Żuczkowski.

Dzieci: Irmina Hanula, Iga Nowak, Julia Szymańska, Kalina Szymczak, Jacek Bobeła, Maciek Bobeła, Wojtek Miękisiak.

Inspicjent/sufler: Jola Naczyńska. produkcja: Szymon Antoniak oraz Chór Cantabile. Udział w pracach nad scenografią i kostiumami mieli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Podczas wydarzenia obowiązywać będą aktualne obostrzenia sanitarne. Organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.

(Małgorzata Jaroszewska, "„Kronika zapomnianego miasta” - spektakl plenerowy o historii Polkowic", https://e-legnickie.pl, 31.08.2021)