W czwartek 2 września w legnickim teatrze odbędzie się ostatni z ośmiu letnich warsztatów dla seniorów prowadzonych przez aktorów Modrzejewskiej w ramach programu "Nestor", który ze środków wojewódzkich współorganizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu. Program realizowany był także w innych dolnośląskich instytucjach kultury.

Ostatni z warsztatów dla grupy z Dziennego Domu Seniora z Dzierżoniowa poprowadzi na Scenie Gadzickiego legnicka aktorka Aleksandra Listwan. Ponownie zajęciom poświęconym nauce wyrażania emocji, dykcji i impostacji (ustawiania) głosu towarzyszyć będzie lekcja teatralna, czyli oprowadzanie po budynku i barwnej historii legnickiego teatru, która poprowadzi pedagożka teatru Joanna Rostkowska.

W podobnych zajęciach w legnickim teatrze, które odbyły się w trzeciej dekadzie sierpnia, uczestniczyły grupy z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Męcince (dwie grupy), Domu Dziennego Pobytu w Lubinie oraz Ośrodka Wsparcia Dziennego w Lubaniu. Warsztatowe zajęcia z seniorami prowadzili aktorzy Modrzejewskiej: Robert Gulaczyk, Magda Biegańska, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Anita Poddębniak, Paweł Palcat i Bartosz Bulanda.

- Był to bardzo dobry pomysł, o czym najlepiej świadczyło zadowolenie uczestników tych zajęć. Tym bardziej, że kontakt z teatrem od kulis i zaplecza dla większości uczestników warsztatów był całkowitą nowością i sporą atrakcją - podsumowuje koordynatorka legnickiej części dolnośląskiego programu Joanna Rostkowska.

Idea „uczenia się przez całe życie”, zapoczątkowana przez dziewiętnastowiecznego duńskiego pisarza i poetę, protestanckiego pastora i teologa, historyka, filozofa, pedagoga i działacza społeczno-politycznego Mikołaja Fryderyka Seweryna Grundtviga, jest z dużym powodzeniem rozwijana w krajach europejskich, szczególnie w skandynawskich. W Europie blisko 11 proc. dorosłych i seniorów uczestniczy w tego rodzaju edukacji. W Polsce jedynie 4 proc.

Chociaż adresatem programu "Nestor" byli dolnośląscy seniorzy, to był on także okazją do materialnego wsparcia aktorów i innych organizatorów warsztatów poszkodowanych w wyniku pandemicznych ograniczeń.

Grzegorz Żurawiński