Aktorzy i aktorki dolnośląskich scen teatralnych powalczą o Grand Prix 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Swoje spektakle na tegorocznej edycji zaprezentują teatry z Legnicy i Wrocławia. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentują spektakl „Król Lear” Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz.

Na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu widzowie zobaczą m.in. Katarzynę Herman, Danutę Stenkę, Jana Englerta, Mirosława Zbrojewicza, Bartosza Bielenia, Jacka Braciaka czy Grzegorza Małeckiego.

61. edycję KST zainauguruje sztuka Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy „Fatalista” (reż. Wojciech Urbański), autorstwa Tadeusza Słobodzianka – laureata m.in. nagrody Nike.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentują spektakl „Król Lear” Szekspira w reż. Anny Augustynowicz.

– W tytułowej roli zobaczymy Mirosława Zbrojewicza. Ascetyczną, skupioną realizację klasycznego dramatu szekspirowskiego wyróżnia fakt, że prócz tytułowej roli grają w niej same kobiety. Troszkę jest to gra z teatrem szekspirowskim, gdzie wszystkie role grali tylko mężczyźni – powiedział Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor KST.

Ostatniego dnia festiwalu organizatorzy zaproszą na trzy przedstawienia. Jednym z nich będzie „Planeta Małp” Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera Wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu.

– Tu mamy bardzo zaskakujące widowisko. Sami autorzy reklamują, że to jest alternatywna wizja świata z kapitalnymi kreacjami aktorskimi. To jest mocne przedstawienie – ocenił dyrektor.

Czteroosobowe jury przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagroda za wybitną rolę epizodyczną, dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt zostanie ogłoszony w sobotę 25 września ok. godz. 22.30.

(PAP, "Dolnośląskie teatry na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych", 25.08.2021, źródło: TVP Wrocław)