Mroczny dramat legnickiego duetu aktorów, autorów i reżyserów Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) zrealizowany został w formie monodramu. Mateusz Konieczny z Teatru Face To Face Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli wykona go w finale 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który na początku września odbędzie się w Słupsku.

"Wierna wataha" to dramat opowiadający o wysokiej cenie buntu przeciw społecznie uświęconym regułom, których źródłem jest wiara zredukowana do obrządku i tradycji, co w konsekwencji prowadzi do przemocy wymuszającej zachowanie status quo ludzkiego stada. Sztukę PiK (premiera na legnickiej Scenie Gadzickiego w styczniu 2018) opublikowano w miesięczniku Dialog (nr 1/2018), a także w antologii "Polska jest mitem. Nowe dramaty" wydanej przez Agencję Dramatu i Teatru w Warszawie (2019).

Był to szósty autorsko zrealizowany dramat w dorobku duetu PiK i czwarty, który premierę miał na macierzystej scenie autorów w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. Sztuka była finalistą 11. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureatem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej (2018) za tekst. "Wierną watahę" w autorskiej reżyserii PiK prezentowano nie tylko na macierzystej scenie w Legnicy, ale także m.in. na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, na XII Bytomskiej Jesieni Literackiej. W 2019 roku otwierała festiwal R@Port w Gdyni i prezentowana była na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Batumi (Gruzja). Jesienią 2020 roku sfilmowana i zmontowana wersja spektaklu uczestniczyła w wirtualnym objeździe w programie Teatr Polska.

Wykonawca monodramu zrealizowanego na podstawie tekstu PiK Mateusz Konieczny kształci się aktorsko pod okiem Zbigniewa Rudeckiego w Powiatowym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. I to właśnie Zbigniew Rudecki wyreżyserował monodram ", z którym jego wykonawca z sukcesami przeszedł wszystkie etapy kwalifikujące do finału 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Zapis wideo tej realizacji można obejrzeć TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński