Wyreżyserowana przez Jacka Głomba i premierowo wystawiona we wrześniu ub. roku na scenie Teatru Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim komedia Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje!" 4 września wystawiona zostanie na Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych w Zielonej Górze. Dwa tygodnie później (18 września) ta sama realizacja dwukrotnie zaprezentowana zostanie w konkursie 25. edycji Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Wystawione przed rokiem "Gwałtu, co się dzieje!" (scenografia i kostiumy Małgorzata Bulanda, muzyka Łukasz Matuszyk, ruch sceniczny Witold Jurewicz) było czwartą reżyserską realizacją  Jacka Głomba w gorzowskim teatrze po “Zapachu żużla” (2010), “Wesołych kumoszkach z Windsoru” (2014) oraz  sztuce “Stilon – najlepszy ze światów” (2016).

O tej groteskowej komedii napisanej w 1826 roku i prapremierowo wystawionej w Krakowie w roku 1832    tak pisał na początku ubiegłego wieku polski historyk literatury profesor Ignacy Chrzanowski: “Onego czasu sprzykrzyły sobie władzę mężczyzn sławetne mieszczki z Osieka, wziąwszy się za ręce, przywdziały szarawary, czapki, żupany, nakazując mężczyznom nosić ich jubki i kacabejki; rewolucja ta zaskoczyła mężczyzn tak nagle, że biedacy dali się opanować. Dopieroż to zaczęły się rządy! Jegomoście przędli kądziel, kołysali dziatwę, chodzili na targ, a jejmoście... spijamy miodek, sądziły, baraszkowały, mężów trzymały krótko, w niczym nie dając brać góry nad sobą".

"Jest to przedstawienie zabawne, w żadnej mierze nie rewidujące przesłania komedii Fredry – rzec można, że precyzyjne i zarazem konwencjonalne w aktorskim wykonaniu". Tak o gorzowskiej realizacji pisała Beata Popczyk-Szczęsna, członkini Komisji Artystycznej VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

4 września o godz. 19.00 sztuka wystawiona zostanie na Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych w Zielonej Górze, które - po rocznej pandemicznej przerwie - powracają do Teatru Lubuskiego.

18 września o godz. 16.00 oraz 20.00 komedię Fredry dwukrotnie obejrzy publiczność Teatru Solskiego i jurorzy jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie, który potrwa od 17 do 25 września. Sztuka wyreżyserowana przez Jacka Głomba będzie jednym z ośmiu festiwalowych spektakli konkursowych, które oceni jury w składzie: Agata Duda-Gracz, Jolanta Drużyńska i Maciej Wojtyszko.

Grzegorz Żurawiński