Monodram z psem „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”  wykorzystujący motywy z Szekspirowskiej "Burzy" zaprezentował w sobotę 31 lipca dwukrotnie legnicki aktor, dramatopisarz i reżyser Paweł Palcat. Jak mówi odtwórca głównej roli, to próba zbadania w ekstremalny sposób relacji człowiek- zwierzę. Relacja Patrycji Lipskiej.


Rozpoczęła się jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego - to jedno z najważniejszy wydarzeń teatralnych w Polsce. W tym roku w Konkursie o Złotego Yoricka zawalczą 3 spektakle m.in. „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego i „Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz. Konkurs o Złotego Yoricka dotyczy najlepszej polskiej inscenizacji dzieł dramatycznych Williama Szekspira. 25. Festiwal Szekspirowski potrwa do 8 sierpnia.

Koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania z artystami, scena off - czyli między innymi teatr uliczny. To wyjątkowa, jubileuszowa edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Jak co roku widzowie będą mogli zobaczyć największe szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. W pierwszy festiwalowy weekend widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Burza. Pomiędzy” w reżyserii Damiana Necia z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Pierwsza premiera „Burzy” w jidysz odbyła się w 1938 roku w Łodzi. To między innymi ten spektakl zawalczy o nagrodę w konkursie złotego Yorika.

Spektakl „Mój niepokój jest Twoim niepokojem” - wykorzystujący motywy z Szekspirowskiej "Burzy". Jak mówi odtwórca głównej roli, to próba zbadania w ekstremalny sposób relacji człowiek- zwierzę.

Na tegoroczną 25. edycję festiwalu czekało wielu fanów teatru. Niektóre spektakle widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy na żywo. 3 sierpnia na scenie Opery Bałtyckiej wystawiony zostanie spektakl „Romeo i Julia. Ostatnie godziny”. Festiwal szekspirowski potrwa do 8 sierpnia. Zakończy się galą wręczenia Nagrody Złotego Yoricka oraz nagród w Konkursie SzekspirOFF.

W relacji m.in. wypowiedź Pawła Palcata, twórcy i wykonawcy inspirowanego "Burzą" premierowego monodramu „Mój niepokój jest Twoim Niepokojem”. OBEJRZYJ!

(Patrycja Lipska, "Rozpoczęła się 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego", https://gdansk.tvp.pl, 31.07.2021)