Dwanaście miejscowości na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie gościć miało w sierpniu i we wrześniu legnickie widowisko plenerowe Roberta Urbańskiego wyreżyserowane przez Lecha Raczaka z piosenkami i wykonywaną na żywo muzyką Łukasza Matuszyka. Zespół sterujący ds. finansowych programu Teatr Polska przyznał na ten cel dofinansowanie w wysokości 211 900 zł. Tak można wyczytać na oficjalnej stronie programu. Szef Modrzejewskiej Jacek Głomb zapowiada jednak korektę tego planu.

Do tegorocznych objazdów zgłoszono 173 spektakle. Ostatecznie dofinansowanie przyznano 19 propozycjom. Legnicki "Skarb wdowy Schadenfreude" otrzymał najwyższe. Składając wniosek w programie Teatr Polska legnicki teatr planował odwiedzić aż dwanaście miejscowości. Według tego planu Teatr Modrzejewskiej podróż rozpocząć miał 29 sierpnia od Sobótki we współpracy ze Ślężańskim Ośrodkiem Kultury, by we wrześniu odwiedzić także kolejno: Konin (14), Środę Wielkopolską (15), Jarocin (16), Gostyń (17), Krotoszyn (18), Nową Sól (19), Głogów (20), Brzeg Dolny (27), Kluczbork (28), Olesno (29) i Lubliniec (30 września).

- Taki był plan, ale aby go wypełnić wnioskowaliśmy o prawie 100 tys. zł więcej. Dotacja, którą nam przyznano zmusi nas do zmniejszenia liczby miejscowości, które odwiedzimy, a w konsekwencji zmienić się będą musiały także daty przedstawień. Na aktualizację planu objazdu mamy czas do 28 lipca - poinformował w czwartkowy poranek 22 lipca dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

„Skarb wdowy Schadenfreude” to widowisko z ogniem, dymami, muzyką, śpiewem, odrobiną dolnośląskiej historii i nostalgii, sporą dawką humoru oraz satyrycznymi szpilkami nakłuwającymi świat manipulowany przez telewizję. Wyprodukowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, po premierowej odsłonie w Legnicy, podróżowało po dolnośląskich podwórkach i placach odwiedzając kolejno: Gryfów Śląski, Bolesławiec, Zgorzelec, Nową Rudę, Lądek Zdrój, Chojnów, Jelenią Górę, Dzierżoniów, Wrocław, Kudowę Zdrój i Złotoryję. Dwa lata temu odwiedziło także Polkowice, by ostatecznie zakotwiczyć w plenerze dziedzińca legnickiego Zamku Piastowskiego, gdzie spektakl będzie można obejrzeć dwukrotnie także w tegoroczne wakacje (21 i 22 sierpnia), a pod koniec tego miesiąca także na  I Festiwalu Teatrów Podwórkowych w Poznaniu (28 sierpnia).

Dla legnickiego teatru objazd ze "Skarbem wdowy Schadenfreude" będzie dziewiątą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska. Teatr Modrzejewskiej prezentował w ten sposób: "Szawła" (2009), "Otella" (2010), "Zrozumieć H." (2013), "Ożenek" (2014), "Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (2016), "Zabijanie Gomułki” (2017), "Wyzwolenia" (2019) oraz "Wierną watahę" (sfilmowaną i emitowaną w sieci w pandemicznym roku 2020).

Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w celu zwiększenia mobilności teatrów i popularyzacji sztuki teatralnej w miejscowościach nie posiadających teatru instytucjonalnego. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Grzegorz Żurawiński