Niedzielne popołudnie 18 lipca było w Legnicy słoneczne i gorące. "Wielka plaża na Piekarach" była wakacyjną zabawą integracyjną dla mieszkańców największego osiedla w mieście przygotowaną przez legnicki Teatr Modrzejewskiej i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. Dzieci bawiły się świetnie, dorośli opiekunowie wypoczywali w cieniu okolicznych drzew. Na finał zagrało i zaśpiewało Podwójne Dno.


Plażowanie na trawie zaczęło się jednak od drobnego zgrzytu. Jednemu z mieszkańców nie spodobało się, że wokół górki u zbiegu ulic Tatrzańskiej i Pomorskiej (między przychodnią zdrowia, a SP 16) gromadzą się ludzie i gra muzyka. Wezwał policję. - Policjanci przyjechali, ale całość zdarzenia potraktowali elegancko i ze zrozumieniem. Mogliśmy kontynuować naszą zabawę - opisuje zdarzenie jedna z organizatorek wydarzenia, aktorka i terapeutka Katarzyna Kaźmierczak.

Chwilę później mieszkańców, a zwłaszcza dzieci było jeszcze więcej. Trawiaste plażowanie ruszyło z kopyta. Były tańce, gry i zabawy na górce, ale i zjazdy "z górki na pazurki" na nadmuchiwanych krokodylach, pływackich kółkach i materacach.  Największą frajdę sprawiły dzieciom dwa plastikowe baseniki z wodą. Do zaimprowizowanego (zabytkowego nie udało się odnaleźć) saturatora ustawiano się w kolejce, były też lody. Nie zabrakło plażowej muzyki i amatorskich prób umiejętności wokalnych.

Na finał wakacyjnej zabawy wystąpił nieco zdekompletowany zespół Podwójne Dno: Joanna Gonschorek-Naczyńska i Katarzyna Kaźmierczak (obie wokal, tym razem bez tej trzeciej, czyli Zuzy Motorniuk) z towarzyszeniem zaprzyjaźnionego kwartetu muzyków (Wojciech Gabryś, Amadeusz Naczyński, Sławomir Kosmala i Paweł Kurek).

- Jeszcze w trakcie wakacji, bo 23 sierpnia, wrócimy na Piekary z plenerową zabawą adresowaną dla dzieci, która będzie miała charakter podchodów. To część programu, który nazwaliśmy Międzypokoleniowym Przystankiem Improwizacji Teatralnych. Od września w obiekcie teatralnego Przystanku Piekary przy ul. Izerskiej rozpoczniemy regularne warsztaty muzyczne i teatralne, które będą się odbywały we wtorki od 18.00 do 20.00 - objaśniała aktorka i współorganizatorka programu Joanna Gonschorek-Naczyńska.

Partnerem całości realizowanej w ramach teatralnego Przystanku Piekary jest miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa, a całość programu finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (82 tys. zł)  oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (30 tys. zł). Dzięki temu wszystkie zajęcia  są bezpłatne dla uczestników.

Grzegorz Żurawiński