Sejmik województwa dolnośląskiego podjął uchwałę o przekazaniu 5 mln zł na ochronę zabytków. Pieniądze te zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie regionu. Do Legnicy trafi jedna dotacja. Otrzyma ją Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Na drzwi. Pisze Paweł Jantura.


Największe dotacje z budżetu województwa otrzymały Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze – 13 mln zł i Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu – 7 mln zł. Ponadto 8 mln zł sejmik przeznaczył na rewaloryzację murów obronnych wraz z terenem przyległym w Lwówku Śląskim oraz ponad 5 mln zł na adaptację budynku byłego dworca kolejowego wraz z otoczeniem na centrum muzealno-kulturalne w Świeradowie-Zdroju.

Do Legnicy trafi jedna dotacja. Otrzyma ją Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Chodzi o 71 887 zł na konserwację i restaurację XVIII-wiecznych drzwi zewnętrznych. Pieniądze te teatr wyda na pięć par drzwi, w tym te najbardziej cenne - wejściowe do Starego Ratusza.

Marszałkowskie dotacje otrzyma również zamek w Prochowicach – 80 tys. zł (prace konserwatorskie na południowej elewacji) oraz kościół rzymskokatolicki w Konradówce pod Chojnowem – 45 tys. zł (na remont dachu).

(Paweł Jantura, "Urząd marszałkowski rozdzielił dotacje na ochronę zabytków. Ile pieniędzy dostała Legnica?", https://tulegnica.pl, 16.07.2021)