Jakie filmy oglądano na ekranach kin w Lignicy/Legnicy, jakie spektakle teatralne wystawiały w mieście zarówno polskie zespoły teatralne, jak i Rosyjski Teatr Dramatyczny? Do września 2021 roku w legnickim Muzeum Miedzi można oglądać wystawę "Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach".

Ekspozycja przenosi nas do Legnicy z drugiej połowy lat 40. XX w., czyli do czasów, gdy budowała się tu polska rzeczywistość. Życie ówczesnego miasta zostało przedstawione poprzez oryginalne afisze z tamtej epoki. Dzięki temu rzadko wykorzystywanemu źródłu zwiedzający mogą poznać pionierską historię miasta z nowej, interesującej perspektywy. Mogą dowiedzieć się, gdzie bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie, którym lokalnym klubom kibicowali, jakie filmy oglądali na ekranach legnickich kin i jakie spektakle oferowały im zarówno polskie zespoły teatralne, jak i Rosyjski Teatr Dramatyczny. Ekspozycja jest także opowieścią o problemach i troskach mieszkańców powstającego miasta.

Często jest to historia bliżej nieznana, a niejednokrotnie te wyjątkowe druki odsłaniają przed nami nieznane dotąd miejsca oraz ludzi związanych z powojennym miastem. To prawdziwa „Sensacja dla Legnicy!” napisana charakterystycznym dla ówczesnych czasów stylem i językiem.

Prezentowana wystawa nie powstałaby, gdyby nie działania pierwszych powojennych pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzięki ich pracy w zbiorach zachowało się kilka tysięcy afiszy z drugiej połowy lat 40. XX. Ponad czterysta z nich dotyczy właśnie Legnicy. To one stanowią trzon eksponowanych obiektów, w skład których wchodzą ponadto afisze pochodzące z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Legnickiej Kurii Biskupiej oraz Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa została wzbogacona również innymi obiektami z epoki. Są to fotografie, dokumenty i przedmioty na co dzień przechowywane w Dziale Historii Muzeum Miedzi w Legnicy. Dzięki nim można poczuć ducha tamtej epoki.

Grzegorz Żurawiński (źródło: Muzeum Miedzi)