Legnicki teatr zakończył sezon artystyczny 2020/2021. Dla miejscowej publiczności przerwa potrwa do drugiej dekady sierpnia, gdy na dziedzińcu Zamku Piastowskiego wystawiony zostanie "Skarb wdowy Schadenfreude" Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka (21 i 22 sierpnia o 20.30). Przerwa sezonowa nie oznacza jednak wakacji dla wszystkich.


Mieszkańcy legnickich Piekar będą w lipcu świadkami działań w ramach Międzypokoleniowego Przystanku Improwizacji Teatralnych. Będą to prowadzone przez aktorki Joannę Gonschorek i Katarzynę Kaźmierczak zajęcia teatralne dla mieszkańców osiedla Piekary różnych pokoleń, dla dzieci (5-7 lat) z rodzicami, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Troje aktorów Modrzejewskiej Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk i Paweł Palcat od 26 czerwca (do 3 lipca) uczestniczy w przygotowaniach do spektaklu w ramach „Laboratorium Nowych Epifani 2021” w Ośrodku Wiatraki w Olsztynku na Mazurach. Z wielkim wyprzedzeniem podjęto tam pracę nad spektaklem, który w przyszłym roku będzie miał premierę w ramach Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie.

Magda Biegańska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bartosz Bulanda i Mateusz Krzyk podjęli przygotowania do realizacji spektaklu dla najmłodszych widzów (tzw. naj-najów) w reżyserii Joanny Gonschorek (scenografia: Szymon Antoniak, muzyka: Andrzej Janiga), który wystawiony zostanie jesienią br.

Magda Skiba i Rafał Cieluch wraz z aktorami offowego wrocławskiego Teatru Układ Formalny rozpoczęli pracę nad koprodukowanym spektaklem "Incele" w reżyserii Jana Hussakowskiego. Pokaz zamknięty tego przedstawienia zaplanowano jeszcze w lipcu. Oficjalne premiery we Wrocławiu i Legnicy odbędą się jesienią br.

31 lipca (data prognozowana) legnicki aktor, dramatopisarz i reżyser Paweł Palcat uczestniczyć będzie w 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W nurcie SzekspirOFF premierowo zaprezentuje (dwukrotnie) autorsko wyreżyserowany i wykonywany monodram „Odwzajemnienie”.

Siedem aktorek legnickiego teatru: Magda Drab, Katarzyna Dworak-Wolak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk i Anita Poddębniak także wyjedzie pod koniec lipca do Gdańska. 1 sierpnia wystąpią na 25. Festiwalu Szekspirowskim, na którym legnicko-opolski "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz powalczy o "Złotego Yoricka".

21 i 22 sierpnia legnicki zespół wystawi "Skarb wdowy Schadenfreude" na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy, by kilka dni później wyjechać z tym przedstawieniem do Poznania na I Festiwal Teatrów Podwórkowych. Legniczanie pokażą go 28 sierpnia, a dzień wcześniej, w ramach tego samego wydarzenia, swój autorski monodram "Maraton/Tren" zaprezentuje Paweł Palcat.

23 sierpnia siódemka legnickich aktorów: Katarzyna Dworak-Wolak, Ewa Galusińska, Gabriela Fabian, Małgorzata Urbańska, Mateusz Krzyk, Bogdan Grzeszczak i Paweł Wolak rozpocznie w Legnicy i Polkowicach próby do plenerowego widowiska wg scenariusza Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba realizowanego we współpracy z Centrum Kultury w Polkowicach i z udziałem mieszkańców miasta w projekcie "Zróbmy teatr!". Premierę na polkowickim Rynku zaplanowano na 11 września.

Grzegorz Żurawiński