Do końca sierpnia w teatralnym holu Starego Ratusza oglądać można wystawę prac młodego pokolenia polskich grafików z uczelni artystycznych, która od dziesięciu lat towarzyszy legnickiemu Satyrykonowi. Tegoroczna ekspozycja prezentuje prace studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie. Wernisaż w sobotę 3 lipca o godz. 18.00. Wstęp wolny.


„Skłonności do ostrości” to coroczny pokaz, na którym prezentują się kolejne polskie uczelnie plastyczne, zainaugurowany w 2011 r. przez Pracownię Ilustracji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Zygmunta Januszewskiego (autora loga Satyrykonu i pomnika Filipa na legnickim deptaku ul. Najświętszej Marii Panny). Podczas Międzynarodowej Wystawy Satyrykon profesorowie kolejnych polskich akademii artystycznych pokazują prace swoich studentów, młodych grafików, komentujących rzeczywistość w sposób przewrotny, krytyczny, drapieżny.

"Prezentujemy przekrój tematów semestralnych, które były realizowane na przestrzeni ostatnich lat działalności Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie. Siłą  tego zbioru jest jego różnorodność. Mamy tu przykłady grafiki artystycznej, grafiki projektowej, grafiki interaktywnej oraz rzeźby i malarstwa. Dostrzec można efekty pracy manualnej oraz pracy maszyn drukarskich. Ostrość suchej igły lub dłutka do linorytu, palący kwas do trawienia grafiki, intensywność i zapach farby drukarskiej. Widzimy prace zrealizowane technikami cyfrowymi – przede wszystkim mowa tu o plakacie ostrym jak papryczka chili. Połączeniem działań manualno-cyfrowych może być ilustracja. Są także formy przestrzenne oraz malarstwo, które staje się interpretacją dzieł mistrzów, nacechowaną odrobiną skłonności do ostrości" - napisał w katalogu wystawy jej kurator Piotr Depta-Kleśta z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Tak jak forma także tematyka grafik-plakatów jest bardzo różnorodna. Jest polityka, ekologia, tolerancja, reklama, obyczajowość, antywojenne przestrogi. Bez cenzury. Spontanicznie lub z artystycznym wyrachowaniem.

Grzegorz Żurawiński