Sobota 26 czerwca  to druga odsłona finałowej rywalizacji trojga młodych reżyserów w pandemicznym programie wsparcia legnickiego teatru pod nazwą Czytelnia Modrzejewskiej. O godz.19.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej Agnieszka Nasierowska zaprezentuje dramatyzowane czytanie zrealizowane na podstawie „Dobrego człowieka z Seczuanu” Bertolta Brechta.


Tekst Brechta powstał w latach 1938-40 podczas przymusowej emigracji autora w Danii. Dramat wyrosły z fascynacji kulturą chińską, a zarazem należący do nurtu epickich opowieści o tarapatach ludzi dobrych i biednych zarazem, ostrzem krytyki skierowany był w bierność niemieckiego społeczeństwa akceptującego rządy Hitlera. W Epilogu pisarz stawia kluczowe pytanie, na które — bezradnie rozkładając ręce — sam nie znajduje odpowiedzi: "Jak pomóc prawym ludziom, by uczciwą drogą zachowali swą prawość nie krzywdząc nikogo!".

"Dobry człowiek z Seczuanu" to modelowa sztuka dydaktyczna Brechta, wykorzystująca parabolę jako podstawowy chwyt konstrukcyjny. Zatem to, co dzieje się w chińskiej prowincji Seczuan, należy odnieść do tu i teraz, do zawsze i wszędzie. „W świecie nienawiści i walk społecznych biedak nie może sobie pozwolić na miłość i uczynność” - zauważa prowokacyjnie w jednej z najbardziej znanych swoich sztuk klasyk teatru XX wieku. Posługując się formą ludowej przypowieści, mieszając poezję z prozą, fantazję z realizmem, humor z powagą, Brecht tworzy „rozrywkowy moralitet” o ludzkim losie.

- Brecht chodził za mną od początku i ucieszyłam się, że mogę wybrać jego tekst. W czasach pandemii stał się bardzo aktualny, bo mówi o dobru, empatii, o zmaganiu się z trudnościami. W tym przypadku zmaganiu się z kapitalizmem. W pandemii także wszystkie wartości podlegają zmianie - mówiła w grudniu ub. roku Agnieszka Nasierowska na legnickim Przystanku Piekary.

„Bertolt Brecht, pisząc ten dramat, świetnie przeczuł pogłębiające się rozwarstwienie społeczne, a zadaniem jego sztuki było nie ocenianie w tradycyjnych kategoriach dobra i zła jego postaci, ale zrozumienie ich sytuacji społecznej i ekonomicznej” - zauważyła reżyserka w swojej konkursowej eksplikacji. „Sztuka ta jest szczególnie ważna teraz, w czasie pandemii. Dysproporcje między bogatymi i biednymi się pogłębiają. W kapitalizmie wszyscy jesteśmy pasożytami – każdy na kimś pasożytuje, każdy korzysta z czyjegoś wyzysku, więc co znaczy dziś dobry człowiek?”.

"Dobrzy ludzie" według "Dobrego człowieka z Seczuanu" Bertolta Brechta w przekładzie Włodzimierza Lewika. Reżyseria: Agnieszka Nasierowska. W dramatyzowanym czytaniu na legnickiej Scenie Gadzickiego udział wezmą: Joanna Gonschorek, Magda Skiba, Robert Gulaczyk i Paweł Wolak.

Bezpłatne wejściówki wydaje kasa biletowa legnickiego teatru.

*Agnieszka Nasierowska – reżyserka i dramatopisarka, członkini wrocławskiego Teatru Układ Formalny. Ma na koncie dramaturgię w takich spektaklach tej grupy, jak "#enterorestes" (2015) czy "Matka Courage krzyczy" (2016 – nagroda Tukan Off 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu), a także reżyserię "Traktatu o androidach. God hates Poland" (2017, z Grzegorzem Grecasem) i "Końca" (2017).

Grzegorz Żurawiński