Troje młodych reżyserów przystąpi do finałowej rywalizacji w programie legnickiego teatru. Pierwszym będzie aktor, dramaturg i reżyser Tomasz Cymerman. W piątek 25 czerwca o godz.19.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej zaprezentuje dramatyzowane czytanie autorskiej adaptacji słynnej powieści francuskiego romantyka Stendhala pt. "Czerwone i czarne".


"Czerwone i czarne" to najbardziej znana powieść autorstwa Stendhala. Wydana po raz pierwszy w 1830 r. we Francji z powodu zawartych w powieści treści krytycznych wobec Kościoła w 1864 r. umieszczona została na indeksie ksiąg zakazanych. Przedstawia ona dzieje ubogiego Juliana Sorela, który wbrew pochodzeniu i przeciwnościom próbuje zrobić karierę i odnaleźć swoje miejsce w ponapoleońskiej rzeczywistości francuskiej Restauracji, a zatem w czasach „munduru i sutanny” (stąd krytyczny wobec społeczeństwa i rządzących w nim układów tytuł powieści).

- Pociągnął mnie francuski romantyzm, zupełnie inny niż ten u nas w Polsce. To świat romantyczny ukazany z innej strony w rzeczywistości francuskiej Restauracji. Jest też wyrazisty i interesujący główny bohater Julian Sorel, osoba ambiwalentna, która walczy ze społeczeństwem epoki ponapoleońskiej jego własną bronią – intrygą, podłością i hipokryzją.  Jest też w powieści niezwykły zabieg literacki powtórzeń fabularnych - mówił w grudniu ub. roku w obiekcie Przystanku Piekary podczas legnickiej dyskusji podsumowującej "Czytelnię Modrzejewskiej" Tomasz Cymerman.

„Polska w ostatnim trzydziestoleciu dorobiła się prawdziwego, zamożnego mieszczaństwa, nauczyła się doskonale radzić sobie w kapitalizmie. Moralnie jednak gnije. Czasy Restauracji Francuskiej przypominają mi czasy polskiego Zwrotu Konserwatywnego. Czy świat, który zafundowaliśmy sobie, zadowala nas?” - pytał młody reżyser w nadesłanej jurorom konkursu eksplikacji objaśniającej wybór tekstu Stendhala.

Stendahl "Czerwone i czarne" w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Adaptacja: Tomasz Cymerman i Sebastian Krysiak, reżyseria: Tomasz Cymerman. W dramatyzowanym czytaniu na legnickiej Scenie Gadzickiego udział wezmą: Magda Biegańska, Aleksandra Listwan, Bartosz Bulanda, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk i Tomasz Mechowicki.

Bezpłatne wejściówki wydaje kasa biletowa legnickiego teatru.

* Tomasz Cymerman – aktor, dramaturg i reżyser. Występował w spektaklach m.in. Piotra Ratajczaka, Michała Zadary, Anny Augustynowicz, Wojtka Klemma. Z tym ostatnim współpracował także jako dramaturg m.in. przy realizacji "Lalki" wg Bolesława Prusa w krakowskim Teatrze Słowackiego (2019) oraz "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu (2019). Wyreżyserował takie spektakle, jak m.in. "Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego w Teatrze Nowym w Poznaniu (2015), "Simona, gdzie jesteś" wg własnego tekstu w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (2017), "Podwyżka, czyli 327 sposobów, jak uzyskać wyższe wynagrodzenie" Georges'a Pereca w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu (2017). Jest laureatem nagrody na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie za inscenizację "Braci Karamazow" (2013).

Grzegorz Żurawiński