W czwartek 24 czerwca projekcją plenerową zrealizowanego przez Teatr Modrzejewskiej filmu „E-migrant” odbędzie się ponowna inauguracja „Przystanku Piekary”. Projekcja rozpocznie się o godzinie 21:15. Organizatorzy zapraszają z własnymi krzesłami. Pisze Lilla Sadowska.


Projekt „Przystanek Piekary” zainaugurował swoją działalność we wrześniu 2020 roku nieopodal Sceny na Piekarach. Pandemia uniemożliwiła prowadzenie zajęć i planowanych warsztatów w tym miejscu.

- Przez lata szukaliśmy możliwości powrotu na Piekary. To się ziściło, ale przyszła pandemia i przepisy uniemożliwiły nam działalność. Wracamy i przygotujemy nowe otwarcie w takiej idei, żeby przypomnieć o naszym projekcie, który jest skierowany głównie do mieszkańców Piekar, żeby zainteresować mieszkańców naszymi działaniami wakacyjnymi - zapowiada Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Zgodnie z zapowiedzią w czwartkowy wieczór mieszkańcy Piekar, ale nie tylko, ponieważ zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Legnicy, zobaczą na ścianie budynku ul. Bieszczadzkiej „E-migranta” Martyny Majewskiej. Po projekcji spotkają się z Magdą Skibą i Pawłem Palcatem.

- W ramach wakacyjnej przygody na Piekarach planujemy zorganizowanie kilku flash mobów. Nie zdradzę, co to będzie. Mieszkańcom Piekar mogę powiedzieć, bądźcie czujni i wyglądajcie znaków – zapowiada Katarzyna Kaźmierczak, szefowa Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych.

W zajęciach SIT wziąć będą mogli mieszkańcy wszyscy chętni. Nie ma ograniczeń wiekowych, chętnie widziane będą nawet całe rodziny, wszak będzie to Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Teatralnych, a działalność rozpocznie 25 czerwca o godzinie 18:15. Organizatorzy liczą, że spośród osób, które zjawią się na spotkaniu, znajdą się liderzy

- Postaramy się stworzyć wakacyjną, wręcz wczasową przestrzeń na Piekarach. Podążając za Don Kichotem, który twierdził, że świat jest taki jakim go czynimy, chcemy na blokowisku stworzyć miejsce, a jakie, przyjdźcie zobaczcie sami – zachęca Katarzyna Kaźmierczak.

- Chcemy mieszkańców Piekar zatrzymać. Pokazać, że tu gdzie żyją, można tworzyć „wielką kulturę”, a oni mogą ją współtworzyć. Widać w mieszkańcach osiedla wielki potencjał i zapraszam wszystkich do wspólnych działań – dodaje koordynatorka projektu i pełnomocniczka dyrektora ds. społecznych Katarzyna Odrowska.

Partnerem programu „Przystanek Piekary” jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piekary”, która wynajmuje teatrowi lokal za symboliczną odpłatnością. „Przystanek Piekary” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (82 tys. zł) oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (30 tys. zł), dzięki czemu wszystkie zajęcia będą bezpłatne dla uczestników.

(Lilla Sadowska, "Sąsiedzkie oglądanie na ponowny start „Przystanku Piekary”", https://kulturalia.lca.pl, 22.06.2021)