"Hamlet" Bartosza Szydłowskiego, "Burza" Damiana Josefa Necia, "Król Lear" Anny Augustynowicz - to trzy spektakle, które w tym roku walczyć będą o główną nagrodę Festiwalu Szekspirowskiego. W trójmiejskiej Gazecie Wyborczej pisze Przemysław Gulda, także o finałowych szansach legnicko-opolskiej koprodukcji.


Coraz bardziej wypełnia się program tegorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 30 lipca - 8 sierpnia. Po ogłoszeniu listy spektakli z zagranicy organizatorki i organizatorzy imprezy ujawnili także program polski, czyli zestaw przedstawień nominowanych w tym roku do nagrody Złotego Yoricka. W tej rywalizacji, najważniejszym konkursie festiwalu, biorą udział spektakle zrealizowane w polskich teatrach na podstawie dramatów Szekspira. W tym roku będą to trzy propozycje.

Z Krakowa wybierze się do Gdańska zespół Teatru im. Słowackiego, który przywiezie spektakl „Hamlet" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Drugi kandydat do nagrody to „Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz, przygotowany w koprodukcji przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Trzecim prezentowanym w ramach festiwalu spektaklem będzie „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy", który wyreżyserował Damian Josef Neć w Teatrze Żydowskim im. Idy Kamińskiej w Warszawie.

W zeszłym tygodniu organizatorzy i organizatorki festiwalu podzielili się pierwszymi informacjami dotyczącymi nadchodzącej edycji. Składa się na nią kilka spektakli zrealizowanych przez teatry z różnych części Europy: Portugalii, Włoch, Litwy i Belgii oraz Polski. Wszystko wskazuje na to, że uda się je pokazać w tradycyjnej formie: na żywo, na scenie, z udziałem publiczności.

Tegoroczny festiwal otworzy pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie to adaptacja jednego z najważniejszych szekspirowskich dramatów, „Burzy", którą reżyseruje Szymon Kaczmarek. Teatro Nacional D. Maria II z Lizbony przywiezie do Gdańska „Antoniusza i Kleopatrę", włosi z imPerfect Dancers pokażą „Romea i Julię". Gwoździem programu może być propozycja z wileńskiego teatru OKT: „Otello" w reżyserii Oskarasa Korsunovasa. Listę ogłoszonych na ten moment spektakli zamyka „Billy’s Violence" w reżyserii Jana Lauwersa, spektakl przygotowany przez belgijską grupę NeedCompany.

(Przemysław Gulda, "Kto wyjedzie z Gdańska ze Złotym Yorickiem? Znamy finalistów konkursu", https://trojmiasto.wyborcza.pl, 21.06.2021)