Teatr Heleny Modrzejewskiej powraca na największe legnickie osiedle w mieście z nowym projektem. „Przystanek Piekary” skierowany jest do mieszkańców osiedla i realizowany będzie podczas wakacji. Pisze w swojej relacji Malwina Komarnicka.


Legnicki teatr na Piekarach miał już swoją scenę, znaną głównie z głośnego przedstawienia „Made in Poland”. Scena dziewięć lat temu została zlikwidowana. Ale w pustym pawilonie handlowym w ub.r. powstał artystyczny klub, który ze względu na pandemię musiał przerwać swoje działania. Teraz powraca z nowymi pomysłami.

– Cieszymy się, że możemy powrócić w to miejsce. Od lat szukaliśmy pomysłu na to osiedle – mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Nowe otwarcie zaplanowano na 21 (24 - @KT) czerwca w ramach przeglądu sztuki zaangażowanej społecznie „Zmień miasto!”. O godz. 21.15 odbędzie się plenerowa projekcja zrealizowanego w ub.r. przez legnicki teatr w warunkach pandemii filmu Martyny Majewskiej „E-migrant” wraz ze spotkaniem z reżyserką oraz aktorami Magdą Skibą i Pawłem Palcatem.

25 czerwca o 18.15 swoją działalność rozpocznie Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Teatralnych. Będą to zajęcia teatralne dla mieszkańców Piekar. Poprowadzą je legnickie aktorki Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak.

– W warsztacie udział wezmą różne pokolenia. Zapraszamy dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat wraz z rodzicami, ale także młodzież, dorosłych i seniorów. Zajęcia będą odbywały się międzypokoleniowo – mówi Kaźmierczak.

– Celem tego projektu jest to, żeby tworzyli go sami mieszkańcy tego osiedla – mówi Katarzyna Odrowska, koordynatorka projektu i pełnomocniczka dyrektora ds. społecznych.

Organizatorzy nie chcą do końca zdradzać, co przygotowali dla mieszkańców Piekar, bo – jak mówią – ma to być niespodzianką realizowaną w formule flash mobu. Do projektu dołączyła miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa, która użyczyła teatrowi lokal za symboliczną odpłatnością.

„Przystanek Piekary” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 82 tys. zł oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 30 tys., dzięki czemu wszystkie zajęcia będą dla uczestników bezpłatne.

(Malwina Komarnicka, "„Przystanek Piekary” powraca do Legnicy", https://wroclaw.tvp.pl, 18.06.2021)