„Ożenek”, w skrzącym się słownym dowcipem tłumaczeniu Juliana Tuwima, to światowa klasyka w nowym i spolonizowanym opakowaniu, które nadał sztuce reżyser Piotr Cieplak z zespołem współpracowników. Zabawno-liryczne przedstawienia na Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę (19 i 20 czerwca) to ostatnia przedwakacyjna okazja, by obejrzeć skalę talentów komediowych legnickich aktorów.


W legnickim „Ożenku” (premiera w 2014 roku) parą, wokół której toczy się akcja dramatu jest duet profesjonalistów od kojarzenia małżeństw. Ich klienci, zarówno panie jak i panowie, to postaci komiczno-tragiczne obdarzone współczesnymi życiorysami, ale także niezmiennymi od wieków ludzkimi tęsknotami, marzeniami i zahamowaniami. Wszyscy należą do kategorii tych, co chcieliby i boją się. A boją się zarówno samotności, jak i życiowej odmiany.

One - dość stereotypowo przerysowane w swoim rozedrganiu i egzaltacji, oni - przerażeni i niezbyt rozgarnięci. Każdy ich kontakt ze sobą śmieszy i budzi politowanie. Wszyscy ci kandydaci do ożenku różnią się między sobą wiekiem i życiowymi doświadczeniami, ale w swojej bezradności wobec wyzwania, jakim jest wejście w małżeński związek, są podobni do siebie jak dwie krople wódki wypijanej na boku i dla kurażu w klubie samotnych serc Żorżetty (Joanna Gonschorek) i Jurusia (Rafał Cieluch).

W efekcie legnicka inscenizacja pod but bierze nie tyle ludzkie słabości i ułomności, ale wyrachowany i skomercjalizowany świat instytucjonalnych usług matrymonialnych. A przy okazji kicz jaki nieodmiennie towarzyszy temu biznesowi, co w spektaklu doskonale ilustruje muzyczny misz-masz znany z każdego niemal wesela. Czego tu nie ma! I wielki hit Vaya Con Dios „(What’s a woman”) z frazą  „Czymże jest kobieta, kiedy mężczyzna nie stoi obok niej?”, i discopolowe „Weselny klimat tak się zaczyna, jest biały welon, a w nim dziewczyna”, a do tego słynny walc z filmowych „Nocy i dni”, czy liryczna „Wymyśliłam cię” Ireny Jarockiej.

Piotr Kanikowski, 24 Legnica: Choć dziewiętnastowieczne konwenanse przestały obowiązywać, uchwycone przez Gogola psychologiczne mechanizmy damsko-męskich relacji nie odbiegają znacznie od współczesnych. Poza nieporadnością w mówieniu o uczuciach, ponadczasowe są  strach przed samotnością, marzenia o miłości, potrzeba bliskości ale też emocjonalna  niedojrzałość, obawa przed stałym związkiem. Ten paradoks mocno akcentuje Cieplak, czyniąc z niego oś konstrukcyjną spektaklu i powtarzając  w zdublowanej puencie.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: Na scenie doszło do cudownego rozmnożenia postaci dramatu - partyturę koncertu rozpisano na osiemnastkę aktorów, tekst skrócono, a postaciom nadano nowe imiona. Dochodzi do odwrócenia proporcji - tam gdzie u Gogola na jedną pannę przypadało czterech zalotników, tu siedmiu kawalerów staje oko w oko z dziewięcioma pannami (i jedną wdówką). W efekcie żadna ze stron nie jest uprzywilejowana, a szanse na tytułowy mariaż dużo szybciej spadają do zerowego poziomu. Nie psuje to zabawy widzom gorzkiej komedii bynajmniej nie sercowych omyłek. Bo tu nie uczucia grają pierwsze skrzypce, ale chłodna kalkulacja.

Mirosław Kocur, Teatralny.pl: Artyści zdają się tworzyć jeden teatralny organizm, znakomicie ze sobą współpracują na scenie, wspierają się nawzajem i inspirują. To bardzo solidne przedstawienie teatru mieszczańskiego. Spełnia znakomicie swoje główne zadanie. Widzowie bawili się świetnie, a wychodząc, żywo dyskutowali o problemach doboru małżeńskiego.

Legnicki „Ożenek” to świetna okazja do prezentacji nieprzeciętnych talentów komediowych aktorów Modrzejewskiej, zwłaszcza w przezabawnych scenach zbiorowych. Takich chociażby jak pyszna prezentacja kandydatów do ożenku na wybiegu dla modeli („Ja jestem maczo i niech kobiety mi wybaczą…” – usłyszymy przy okazji), której towarzyszyć będą groteskowo histeryczne reakcje kandydatek przypominające te obserwowane na występach rodzimych chippendalesów.

„Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Piotra Cieplaka na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w sobotę i niedzielę (19 i 20 czerwca) o godz. 19.00. Bilet 40 zł (ulgowy 35 zł). Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet można kupić także w Internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński