Kawiarenka Obywatelska to cykl spotkań mieszkańców Legnicy, którzy dyskutują na temat aktualnych, bieżących spraw dotyczących naszego miasta. Spotkania odbywają się w teatralnej kawiarni Art Cafe Modjeska. Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.


Po pandemicznej przerwie powraca do Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Kawiarenka Obywatelska. Czwartkowe spotkanie poświęcone będzie przestrzeni miejskiej i odpowiedzialności za nią.

Pomysłodawczyni i prowadząca cykl Katarzyna Odrowska zapowiada, że do gości-aktywistów miejskich dołączy przedstawiciel stowarzyszenia Akcja Miasto, największego ruchu miejskiego we Wrocławiu. Obszary, którymi zajmuje się Stowarzyszenie to przestrzeń publiczna, zrównoważony transport i mobilność, partycypacja i budżet obywatelski oraz zielone i spójne miasto. O te aspekty uczestnicy Kawiarenki będą mogli zapytać Roberta Gacka, wiceprezesa stowarzyszenia Akcja Miasto.

"Do kogo należy miasto: do prezydenta, radnych, urzędników? Czy tylko oni mogą podejmować kluczowe decyzje dotyczące teraźniejszości i przyszłości miasta? Jaką rolę wobec tego ma obywatel – czy tylko podatnika, usługobiorcy i petenta? Czy przestrzeń miejska może być przyjazna? Dlaczego tęsknimy za „niemieckim porządkiem”, a sami zanieczyszczamy miasto w sensie dosłownym i w przenośni? Czy akcje społeczne, ruchy miejskie i aktywność mieszkańców może coś tu zmienić? Co się musi zmienić, byśmy zmienili myślenie?" – tak zapowiadana jest najbliższa Kawiarenka na stronie organizatora.

Wśród gości będą: aktywistka i miłośniczka Legnicy Radosława Janowska-Lascar, radny miejski, propagator bezpiecznego, przyjaznego i zadbanego miasta Piotr Niemiec oraz Jakub Kaschuba, lokalny koordynator akcji Operacja Czysta Rzeka.

Najbliższy czwartek 17 czerwca o godz. 17.00 w Art Cafe Modjeska. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie biletowej legnickiego teatru.

(Klaudia Korfanty, "Legnica. Kawiarenka Obywatelska wraca do Art Cafe Modjeska. Pierwsze spotkanie po przerwie już w czwartek 17 czerwca", https://legnica.naszemiasto.pl, 14.06.2021)