W weekend w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy przeprowadzony został wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. OKR powrócił po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. W zmaganiach - tradycyjnie podzielonych na cztery kategorie - wzięło udział blisko 30 uczestników. Pisze Dawid Stefanik.


 W turnieju recytatorskim wystartowało 18 osób, w konkurencji „wywiedzionego ze słowa” jedna osoba, czterech uczestników zobaczyliśmy w teatrze jednego aktora oraz pięciu w przeglądzie poezji śpiewanej.  Konkurs tym razem był inny niż zawsze.

- Pandemia i spowodowaną nią izolacja społeczna wpłynęła według nas na repertuar i atmosferę tegorocznego OKR. Wyjątkowo w tym roku nie było śmiechu na widowni, ponieważ ze sceny padały poważne, żeby nie powiedzieć smutne teksty. To pierwszy dla nas konkurs, podczas którego publiczność miała na twarzy maski, a więc recytatorzy mieli utrudniony kontakt z emocjami publiczności. Jak określił rzecz jeden z jurorów, Jan Zdziarski, obowiązkowa maska na twarzy pozbawiła publiczność wyrazistego człowieczeństwa - wyznają organizatorzy wojewódzkiego etapu konkursu.

Jury obradowało w składzie: Jan Zdziarski  (wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w  Warszawie) oraz Joanna Gonschorek i Mateusz Krzyk (legniccy aktorzy). Poniżej publikujemy zwycięzców konkursu z podziałem na kategorie.

W turnieju recytatorskim w kategorii młodzieżowej: I miejsce - Sara Szafrańska z Niepublicznego Liceum Fundacji Królowej Św. Jadwigi we Wrocławiu, II miejsce - Dobrosława Podwika z LO w Złotoryi, wyróżnienie- Małgorzata Stawicka z DOK w Dzierżoniowie.

W turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych: I miejsce - Karol Trzcieliński z Domu Kultury w Rawiczu, II miejsce - Urszula Frąszczak-Matyjewicz z Bolesławca, III miejsce - Daria Turek z Klubu Batalionowego w Głogowie, wyróżnienie - Anna Zabrocka z Wrocławia.

W turnieju „wywiedzione ze słowa” nagród i wyróżnień nie przyznano.

W turnieju teatrów jednego aktora: nagroda - Aleksandra Chodor z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, wyróżnienia: Marta Krasna z LO w Chojnowie i Joanna Sałek z BOK-MCC w Bolesławcu.

W turnieju poezji śpiewanej: nagroda z kwalifikacją do finału- Karolina Ziemlicka z Legnicy, nagroda z możliwością kwalifikacji na podstawie nagrania - Jakub Kowalski ze Złotoryi, wyróżnienie - Nikola Mosio z I LO w Legnicy.

Przepustkę do finału OKR w Ostrołęce już teraz otrzymali: Sara Szafrańska, Dobrosława Podwika, Karol Trzcieliński, Aleksandra Chodor, Karolina Ziemlicka.

(Dawid Stefanik, "Znamy laureatów wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego", https://tulegnica.pl, 7.06.2021)