Na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej odbyły się dwudniowe (5-6 czerwca) eliminacje wojewódzkie 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Sytuacja pandemiczna spowodowała, że była to szczególna edycja najstarszego i najważniejszego konkursu recytatorskiego w Polsce. Etap wojewódzki nie został bowiem poprzedzony zwyczajowymi eliminacjami miejskimi i rejonowymi.


W poprzednim roku konkurs na Dolnym Śląsku został zawieszony z powodu epidemii, w tym roku z tego samego powodu nie odbyły się żadne eliminacje miejskie, ani rejonowe. Tym samym konkurs miał roczną przerwę w województwie. Legnickie eliminacje wojewódzkie były wyjątkowo pierwszym etapem OKR na Dolnym Śląsku i wyjątkowo w Legnicy, ponieważ dotychczasowy organizator etapu wojewódzkiego z Bolesławca odmówił organizacji konkursu. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przeprowadził OKR na prośbę Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, które jest jego głównym organizatorem.

Obecny na konkursie w Legnicy wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie Jan Zdziarski złożył szczególne podziękowania dyrektorowi legnickiego teatru Jackowi Głombowi oraz Joannie Rostkowskiej,  pedagożce teatru i koordynatorce dolnośląskiego OKR oraz pracownikom teatru w Legnicy za uratowanie konkursu na Dolnym Śląsku.

- Pandemia i spowodowaną nią izolacja społeczna wpłynęła według nas na repertuar i atmosferę tegorocznego OKR. Wyjątkowo w tym roku nie było śmiechu na widowni, ponieważ ze sceny padały poważne, żeby nie powiedzieć smutne teksty. To pierwszy dla nas konkurs, podczas którego publiczność miała na twarzy maski, a więc recytatorzy mieli utrudniony kontakt z emocjami publiczności. Jak określił rzecz jeden z jurorów Jan Zdziarski „obowiązkowa maska na twarzy pozbawiła publiczność wyrazistego człowieczeństwa”. Pomimo opisanych trudności cieszymy się ze wznowienia konkursu i mamy nadzieję, że na Dolnym Śląsku będzie miał się dobrze w kolejnych latach - skomentowała dwudniową rywalizację na legnickiej scenie teatralnej Joanna Rostkowska.
                        
Protokół z obrad jury eliminacji wojewódzkich 66 . Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego przeprowadzonych w dniach 5-6 czerwca 2021 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Jury w składzie: Jan Zdziarski - wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w  Warszawie oraz legniccy aktorzy: Joanna Gonschorek i Mateusz Krzyk po wysłuchaniu osiemnastu  recytatorów, jednego wykonawcy w turnieju „wywiedzione ze słowa”, czterech wykonawców w turnieju teatrów jednego aktora oraz pięciu  prezentacji w turnieju poezji śpiewanej postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

* w turnieju recytatorskim w kategorii młodzieżowej: I miejsce Sara Szafrańska z Niepublicznego Liceum Fundacji Królowej Św. Jadwigi we Wrocławiu, II miejsce Dobrosława Podwika z LO w Złotoryi. Wyróżnienie Małgorzata Stawicka z DOK w Dzierżoniowie.

* w turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych: I miejsce Karol Trzcieliński z Domu Kultury w Rawiczu, II miejsce Urszula Frąszczak-Matyjewicz z Bolesławca, III miejsce Daria Turek z Klubu Batalionowego w Głogowie. Wyróżnienie Anna Zabrocka z Wrocławia.

* w turnieju „wywiedzione ze słowa” nagród i wyróżnień nie przyznano.

* w turnieju teatrów jednego aktora: Nagroda Aleksandra Chodor z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz wyróżnienia: Marta Krasna z LO w Chojnowie i Joanna Sałek z BOK-MCC w Bolesławcu.

* w turnieju poezji śpiewanej: Nagroda z kwalifikacją do finału Karolina Ziemlicka z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, nagroda z możliwością kwalifikacji na podstawie nagrania Jakub Kowalski ze Złotoryi. Wyróżnienie Nikola Mosio z I LO w Legnicy.

Kwalifikację do finału otrzymują: Sara Szafrańska, Dobrosława Podwika, Karol Trzcieliński, Aleksandra Chodor, Karolina Ziemlicka oraz możliwość kwalifikacji na podstawie nagrania Jakub Kowalski.

Specjalne wyróżnienie za akompaniament: Daniel Gruczoł. Finały 66.OKR odbędą się według Komunikatu nr 8 Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie załączonego do niniejszego protokołu. Laureaci eliminacji wojewódzkich otrzymają szczegółowe informacje o finałach OKR na adres mailowy.

Grzegorz Żurawiński