W sobotę 5 czerwca i w niedzielę 6 czerwca w Teatrze im. Modrzejewskiej odbędą się eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wyjątkowo w tym roku będzie to pierwszy etap dla wszystkich uczestników, ponieważ z powodu pandemii nikt nie przeprowadził wcześniejszych eliminacji. Na deskach legnickiego teatru swoje umiejętności recytatorskie zaprezentują młodzi i trochę starsi mieszkańcy Dolnego Śląska. Pisze Anna Gwóźdź.


Wyjątkowo dla wszystkich, etap czerwcowy będzie pierwszym etapem eliminacji, z pominięciem etapu miejskiego i rejonowego, które ze względu na przedłużającą się pandemię nie zostały przeprowadzone.

Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich, studentów, dorosłych i seniorów. Jak zawsze zmagania odbędą się w czterech turniejach: recytatorskim, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej.

OKR odbywa się pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów, m.in. Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat, Michał Żebrowski. Z OKR narodziły się zarówno konkursy tematyczne, obejmujące określony krąg literacki lub zasięg czasowy, jak też nurt teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej.

66.Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

5 czerwca – sobota
10.00- 13.00- poezja śpiewana i monodramy
13.30 – warsztaty dla monodramistów z Joanną Gonschorek – aktorką Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, konsultacje z jury dla poezji śpiewanej

6 czerwca- niedziela
10.00-13.00 – recytacje i „wywiedzione ze słowa”
15.00- ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród, konsultacje z jurorami

Przesłuchania są otwarte i bezpłatne dla publiczności.

(Anna Gwóźdź, "66.Ogólnopolski Konkurs Recytatorski", https://kulturalia.lca.pl, 4.06.2021)