Już 4 czerwca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbędzie się długo wyczekiwana premiera spektaklu "Król Lear" Williama Szekspira. Spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. Opolską premierę przedstawienia, które powstało w koprodukcji z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy (premiera we wrześniu ub. roku) anonsuje Piotr Zapotoczny.


Przedstawienie na podstawie Williama Shakespeare'a "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz odbędzie się już w najbliższy piątek (4.06) na Dużej Scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego. Spektakl odbędzie się z udziałem publiczności.

"Król Lear" to tragedia nawiązująca do mitu o królu Brytanii - Learze. Utwór uznawany jest za jedno z największych dokonań w twórczości brytyjskiego pisarza.

- Lear jest jednym ze szczytowych osiągnięć Szekspira, dramatem legendą. Jego fabuła bywa przedmiotem rozlicznych interpretacji, nieraz skrajnie od siebie różnych, lecz zgodnych co do jednego: wizja Szekspira to jedno z najgłębszych, a zarazem najbardziej pesymistycznych studiów ludzkiej natury. Aby porwać się na ten tekst, reżyser musi dysponować nie tylko umiejętnościami fachowymi i wiedzą o dramacie, ale także ludzkim doświadczeniem, tylko ono bowiem pozwala przeniknąć motywacje i zachowania postaci - pisze Anny Augustynowicz w zapowiedzi spektaklu.

W roli głównej wystąpi Mirosław Zbrojewicz. Więcej informacji na stronie internetowej teatru. Sztuka przeznaczona jest dla widzów od 16. roku życia.

(Piotr Zapotoczny, "Premiera "Króla Leara" w Teatrze Kochanowskiego. W roli głównej wystąpi Mirosław Zbrojewicz", https://opole.wyborcza.pl, 2.06.2021)