Reaktywowany w 2019 roku przez pięcioro aktorów legnickiego teatru offowy Zakład Krawiecki w sobotę 5 czerwca wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021 w Jeleniej Górze. Na sobieszowskiej scenie Miejskiego Domu Kultury "Muflon" TZK wystawi o godz. 17.00 zespołowo zrealizowany spektakl "Psujesz trochę humor wszystkim dookoła".


Teatr Zakład Krawiecki stworzony został na początku wieku przez absolwentów Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz studentów innych uczelni. W 2009 roku TZK zaprzestał działalności, tym bardziej, że już w 2005 roku czwórka jego aktorów: Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch i Paweł Palcat dołączyła do zespołu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (kilka lat później dołączył do nich także kolejny członek zespołu TZK Robert Gulaczyk).

W 2019 roku legnicka piątka aktorów postanowiła reaktywować to przedsięwzięcie, a przy okazji zarejestrowała Fundację „Teatr Zakład Krawiecki”, by posiadając osobowość prawną samodzielnie ubiegać się m.in. o ministerialne środki na kolejne planowane projekty. Pod koniec tego samego roku powróciła na scenę zespołowo zrealizowanym spektaklem "Psujesz trochę humor wszystkim dookoła" (premiera w grudniu 2019 na legnickiej Scenie Gadzickiego).

„Nie świruj! Psujesz trochę humor wszystkim dookoła“, czyli fraza, która w pewnej chwili pada w spektaklu, to nie tylko część tytułu sztuki. To zasadniczy motyw przedstawienia o narastającym cywilizacyjnym problemie, jakim są zaburzenia i choroby psychiczne. Jednak nie problem medyczny, ale społeczny i kulturowy jest jego treścią. Efektem zbiorowej kreacji jest ponad stuminutowa, czasami wzruszająca, czasami drastyczna, chwilami śmieszna opowieść o systemowym i indywidualnym zamykaniu oczu, o niewiedzy i bezradności, o odrzuceniu, strachu, wstydzie połączonym z odrazą, o stygmatyzowaniu i izolowaniu chorych. O posyłaniu ich za wysokie mury i na społeczny margines, bo psują humor i dobre samopoczucie otoczenia. Bo choroba psychiczna jest tabu. To także spektakl o – tragicznych czasami - skutkach tego wyparcia i braku empatii.

Mirosław Kocur, Teatralny.pl: Nowa odsłona Zakładu Krawieckiego to teatr anarchistyczny. Pośród pięciu artystów nie ma wodza czy wszechwiedzącego reżysera. Wszyscy razem współtworzą przedstawienie. Każdy sam odpowiada za swoją rolę w projekcie. Ciąg etiud przypomina jam session, improwizowane koncerty muzyków grających na odmiennych instrumentach i niekiedy w różnych stylach.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021 organizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury.

Grzegorz Żurawiński