Wrocławski Teatr Układ Formalny zaprasza 29 i 30 maja na pierwsze na żywo spektakle "Czarownic" wg scenariusza Magdaleny Drab, w reżyserii Karoliny Kowalczyk. Fabuła? Trzy Czarownice, które niezależnie od dzielących je rzeczy, solidaryzują by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia. Tekst nadesłany przez organizatora wydarzenia.


„Pewnego razu trzy kobiety spotkały się w pewnym miejscu i zaczęły mówić. Póki mówiły, istniały. Wiedziały, że gdy ich opowieść się skończy, skończą się też one.”
 
Pomysł na spektakl narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny – jak czarownice. Nasze protagonistki, trzy różne archetypy, dotknięte innymi problemami… Trzy odmienne historie poddane osądowi. Jeśli okaże się, że historyjka nie bierze, nie jest warta słuchania… Jeśli powiedzą: zwykła czarownica… Wtedy wyrok się spełni. Wtedy nikt nie będzie ciekaw końca historii. Trzy Czarownice, które niezależnie od dzielących je rzeczy, solidaryzują by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia.

Dzięki tekstowi Magdy Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat – choćby na moment, choćby prowizorycznie, na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go pieśnią, rozmową, byciem ze sobą – z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał. „Czarownice” tworzą przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności w przeciwstawianiu się tworzeniu kolejnych klisz oraz wzorców kobiecości. Siła kobiet i siostrzeństwo – jakie są relacje między kobietami? Czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których miałyby być wobec siebie okrutne? Może czas połączyć siły i sprawić, że każda kobieta, każda różna, będzie idealna taka jaka jest.

TERMINY: 29 MAJA 2021 - 20:00 (sobota), 30 MAJA 2021 - 18:00 (niedziela). MIEJSCE: Sala Formalna Centrum na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39A 50-433 Wrocław. Czas trwania 60 MINUT. BILETY: 17 zł ulgowe / 25 zł normalne, https://bit.ly/3baPbGE. Spektakl dla widzów od 15 roku życia.

REALIZATORZY: scenariusz MAGDALENA DRAB, reżyseria KAROLINA KOWALCZYK, scenografia KLAUDIA LASZCZYK, obsada WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, OLGA ŻMUDA, KLARA WOJTKOWSKA/KASIA KAPELA, muzyka KLARA WOJTKOWSKA/KASIA KAPELA, choreografia PIOTR MATEUSZ WACH, grafika KLAUDIA LASZCZYK, kierownik produkcji JERZY GÓRSKI.

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

("Wrocław. "Czarownice" Układu Formalnego pierwszy raz na żywo", https://e-teatr.pl, 27.05.2021)