Dwa premierowe spektakle w dwa weekendowe dni. W sobotę 29 maja oraz w niedzielę 30 maja o godzinie 19.00 na scenie Gadzickiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej zostanie wystawiona sztuka Krzysztofa Kopki zatytułowana „Rzeź”, w reżyserii Jacka Głomba. Sztuka inspirowana jest wydarzeniami sprzed ponad 170 lat, które rozegrały się w Galicji. Pisze Anna Gwóźdź.


O wielkim szczęściu mogą mówić ci, którym udało się zdobyć bilet na premierowe spektakle legnickiego teatru. Wejściówki na „Rzeź” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba rozeszły się w ekspresowym tempie. W ostatni majowy weekend Teatr Modrzejewskiej otwiera szeroko drzwi dla miłośników sztuki. Na scenę Gadzickiego po kilkumiesięcznej przerwie znów wkroczą emocje i uczucia, bo przecież to żywy teatr jest prawdziwą kopalnią wrażliwości i właśnie tych emocji doświadczą świadkowie „Rzezi”.

- Opowieść, którą snujemy jest opowieścią inspirowaną wydarzeniami rabacji galicyjskiej z 1846 roku. Ja i Małgorzata Bulanda, scenograf tego spektaklu, jesteśmy z Tarnowa. Moja babcia, jak jeszcze byłem dzieckiem straszyła mnie Jakubem Szelą (przyp. red. najbardziej znany przywódca chłopskich oddziałów), tak jak jej babcia straszyła ją, że jak będę niegrzeczny to  Szela po mnie przyjdzie. To jest oczywiście anegdota. Nie dlatego robimy ten spektakl. Robimy go przede wszystkim, aby zagrać opowieść zanurzoną w historii, ale metaforyczną opowieść o podziale w społeczeństwie, który to podział jest bardzo wyraźny również obecnie - mówi Jacek Głomb, reżyser spektaklu.

Widz, który pojawi się w teatrze, by zobaczyć „Rzeź” według Kopki musi się przygotować na surową i mroczną scenografię. Scena jest praktycznie pusta, zbita z desek. Nad głowami aktorów złowrogo zwisają czarne worki, które rozpalają wyobraźnię.

- Ten spektakl jest hymnem na cześć metafory w teatrze. Mamy pustą scenę, metaforyczną scenografię, nie ma tak zwanej realnej dekoracji i co bardzo też utrudnia, ale jednocześnie co uważam za wielką wartość tej przygody, zmusza do szukania metafory – dodaje Jacek Głomb.

Nad „Rzezią” dyrektor legnickiego teatru, jak sam podkreśla, pracuje ze swoją sprawdzoną drużyną. Małgorzata Bulanda odpowiada za scenografię i kostiumy, kompozytor Bartek Straburzyński za muzykę, a Witold Jurewicz za ruch sceniczny. Specjalnie na potrzeby przedstawienia powołano kapelę ludową. Poza aktorami legnickiego teatru na scenie zobaczymy, doskonale znanego legnickiej publiczności Grzegorza Wojdona i Macieja Rabskiego, a także debiutującego w teatrze Jana Kowalewskiego, studenta wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Z powodu obostrzeń na widowni legnickiego teatru może zasiąść 110 osób, dlatego na weekend 29 -30 maja zaplanowano dwa premierowe spektakle. Biletów już nie ma, ale można już rezerwować wejściówki na czerwcowy weekend.

(Anna Gwóźdź, "„Rzeź” bez rozlewu krwi w Teatrze Modrzejewskiej", https://kulturalia.lca.pl, 27.05.2021)