Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy wraca do grania na żywo na scenie i z publicznością na widowni. Trwają właśnie ostatnie próby przed zaplanowaną na sobotę premierą spektaklu zatytułowanego „Rzeź”. Sztuka opowiada o krwawej rebelii chłopskiej w Galicji w 1846 roku. Relacja Andrzeja Lamparta.


Tytułowa „Rzeź” to rebelia z 1846 roku pod przywództwem Jakby Szeli, podczas której chłopi splądrowali w całej Galicji kilkaset siedzib ziemiańskich, zabijając, niekiedy z wielkim okrucieństwem, ponad tysiąc osób. Scenariusz przedstawienia specjalnie na zlecenie legnickiego teatru napisał Krzysztof Kopka.

„Rzeź” to ostania premiera w kończącym się właśnie dla teatru w Legnicy sezonie. Nietypowym z powodu epidemii koronawirusa. Zespół w tym czasie dużo występował w sieci internetowej, rzadko za to na żywo przed publicznością. Ostatni raz było to w lutym.

Najnowszy spektakl reżyseruje Jacek Głomb, scenografię i kostiumy przygotowała Małgorzata Bulanda, a muzykę, autorstwa Bartka Straburzyńskiego, wykonuje na żywo zespół z udziałem świetnego akordeonisty – Łukasza Matuszyka.

Relacja z wypowiedziami reżysera Jacka Głomba wyemitowana w programie "Fakty o poranku" jest TUTAJ!

(Andrzej Lampart, "Legnica: próby przed ostatnią premierą w tym sezonie", https://wroclaw.tvp.pl, 27.05.2021)