Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy przygotowuje nową premierę, jest to "Rzeź" wg Krzysztofa Kopki. Reżyserem spektaklu jest dyrektor teatru Jacek Głomb, scenografia i kostiumy Małgorzata Bulanda, muzyka Bartek Straburzyński, ruch sceniczny Witold Jurewicz. Premiera 29 i 30 maja 2021 roku o godzinie 19. Pisze Piotr Krzyżanowski.


Fabuła oparta jest na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak inscenizacja będzie daleka od historycznej rekonstrukcji. Twórcy pozostawią wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę. Fakty opisane w sztuce zostaną więc umieszczone w świecie scenicznym pozbawionym jakiejkolwiek rodzajowości.

Kostiumy, choć inspirowane strojami z epoki, nie będą ich imitować, na scenę nie spadnie ani kropla sztucznej krwi; w przestrzeni daleko idącej umowności żywe i prawdziwe będą tylko emocje. A wszystko to po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę.

Spektakle premierowe odbędą się 29 i 30 maja o godz. 19:00 na Scenie Gadzickiego. Bilety 60 zł. Spektakl będzie można także obejrzeć w czerwcu, spektakle zaplanowane są na 11, 12 i 13 czerwca o 19.00 (bilety: 40/35 zł).

Tekst: Krzysztof Kopka, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartek Straburzyński, Ruch sceniczny: Witold Jurewicz.

(Piotr Krzyżanowski, ""Rzeź" w legnickim teatrze, nowa premiera już w najbliższy weekend", https://legnica.naszemiasto.pl, 26.05.2021)