Kina i teatry mogą otworzyć się dla widzów już 21 maja. Na zakończenie sezonu w Teatrze Kochanowskiego zapowiedziano aż cztery premiery. W piątek 4 czerwca o godz. 19 odbędzie się długo wyczekiwana opolska premiera „Króla Leara” w reż. Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. To spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. W Gazecie Wyborczej Opole pisze Piotr Zapotoczny.


Kina, teatry czy filharmonie, a także domy i ośrodki kultury będą mogły wznowić działalność już od 21 maja. Instytucje kultury będą jednak musiały spełnić pewne warunki sanitarne: limit miejsc (co drugie miejsce na widowni), zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami, zakrywanie nosa i ust przez widzów oraz zakaz spożywania napojów lub posiłków.

Mirosław Zbrojewicz w Teatrze Kochanowskiego

– Już 21 maja teatry mogą otworzyć się dla publiczności. Ta wiadomość bardzo nas cieszy, szczególnie ze względu na to, że możemy wreszcie podzielić się z widzami pracą ostatnich miesięcy, a nawet lat. W maju i czerwcu w Teatrze Kochanowskiego odbędą się aż cztery premiery – informuje Beata Marcinowicz z Teatru Kochanowskiego.

I tak, na początek, 21 maja, w piątek o godz. 19, teatr zaprasza na spektakl „Gargantua i Pantagruel” w reż. Jakuba Skrzywanka, który „w przewrotny sposób opowiada o końcu kultury i społeczeństwa, o tym, jak śmiejemy się, żegnając świat na zawsze, wisząc na stryczku, który sami sobie zawiązaliśmy” – informuje teatr. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu.

Natomiast 4 czerwca, w piątek, o godz. 19 odbędzie się wyczekiwana premiera „Króla Leara” w reż. Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. „Dramat Szekspira jest jednym z jego szczytowych osiągnięć i stanowi głębokie studium ludzkiej natury” – podkreślają autorzy przedstawienia. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Na 18 czerwca (piątek) o godz. 19 zaplanowano premierę „Danse macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret, która „bada ruchowy i społeczny wymiar danse macabre, skupiając uwagę na potencjale wspólnotowym i cielesnym nieprzerwanego, oczyszczającego tańca, także w kontekście doświadczeń pandemii” – informuje teatr. Spektakl realizowany w koprodukcji z Art Stations Foundation.

Natomiast 24 czerwca, w czwartek, o godz. 19 na Dużej Scenie zobaczyć będzie można premierę kasowego tytułu Andrzeja Saramonowicza „Testosteron” w reż. Roberta Talarczyka. „To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca” – przekonuje Beata Marcinowicz. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Bilety na spektakle są już dostępne online, pod adresem: www.bilety.teatropole.pl oraz w kasie biletowej.

Monodram w Teatrze Lalki i Aktora

Na widzów czeka też Teatr Lalki i Aktora w Opolu. Już 22 maja odbędzie się premiera monodramu „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie”, w którym wystąpi Anna Wieczorek.

– Monodram jest oparty na literaturze romantycznej i stworzony jest przez artystów młodego pokolenia. Twórcy stawiają sobie za cel przede wszystkim udowodnienie tezy, iż pomimo bardzo wyraźnych kontekstów historyczno-politycznych, można tę literaturę czytać dziś uniwersalnie, poszukując w niej wielu nawiązań do ludzkich emocji i wewnętrznych rozterek każdego człowieka – informuje Teatr Lalki i Aktora w Opolu, dodając: – Przy pomocy teatru formy spróbuje zmierzyć się nie tylko z arcydziełami powszechnie znanymi, ale także tymi nieco zapomnianymi. Nie będzie to jednak czysta inscenizacja tekstu romantycznego. Pomiędzy kolejnymi fragmentami, aktorka dzielić się będzie z widzami komentarzami historyczno-literackimi, anegdotami z życia autorów oraz ciekawostkami na temat poruszanych tematów. Formuła ta pozwoli na nawiązanie z widzem kontaktu i wciągnięcie go w świat wspólnego odkrywania nowych znaczeń zapomnianych już dzieł.

Kino Helios „wraca do gry”

Po długiej przerwie wznowienie działalności zapowiedziało też kino Helios w Opolu. W komunikacie skierowanym do widzów czytamy: „Już 21 maja ponownie zaprosimy Was do naszych kin. W repertuarze, poza regularnymi seansami, znajdziecie dla siebie także różnorodne projekty specjalne! Tęsknota za oglądaniem filmów na wielkim ekranie i niesamowitą kinową atmosferą już wkrótce pozostanie tylko wspomnieniem. Szczegóły dotyczące repertuaru, projektów specjalnych oraz innych nowości dostępne będą już wkrótce na naszej stronie” – informuje kino Helios.

Z informacji, jakie znajdują się na stronie internetowej kina, wynika, że w maju na ekranie będzie wyświetlany m.in. film Disneya „Cruella”, w którym tytułową rolę zagra Emma Stone („La La Land”). Do zobaczenia będzie też film „Mortal Kombat”, oparty na grze komputerowej o tym samym tytule, a także „Nomland” z nagradzaną za kreację aktorską Frances McDormand.

Na otwarcie szykuje się też Kino Meduza w Opolu (ul. Oleska 45). W tym przypadku zapowiedziano premierowo w Opolu obsypane nagrodami i nominacjami filmy „Sound of metal” i „Palm Springs”. Szczegóły na stronie kinomeduza.pl/repertuar.

(Piotr Zapotoczny, "W weekend otwarcie opolskich teatrów. Ruszają seanse w kinie Helios. Co zobaczymy na scenie i na ekranie?", https://opole.wyborcza.pl, 17.05.2021)