Od 15 maja teatry mogą wystawiać spektakle z udziałem publiczności, jednak wyłącznie w przestrzeni otwartej. Teatr Modrzejewskiej wykorzysta dziedziniec zamkowy. Natomiast od 29 maja widzowie mogą zasiąść w fotelach przy scenie w teatrze. Szczegóły poniżej. Pisze Klaudia Korfanty.


"Nareszcie wracamy! Choć rządowe decyzje nie są do końca satysfakcjonujące – liczyliśmy na szybszy powrót do normalnej działalności i organizacji spektakli dla Was, naszej publiczności – cieszymy się, że już niedługo będziemy mogli spotkać się twarzą w twarz i – na spektaklach plenerowych – bez maseczek!" – wyznaje Teatr Modrzejewskiej w Legnicy.

Już w najbliższą sobotę – 8 maja o 19:00 widzowie będą mogli obejrzeć sfilmowany monodram Pawła Palcata "Maraton/Tren", dostępny na https://wirtualnamodrzejewska.pl/. Wystarczy pobrać bezpłatny kod. Czas trwania: 70 min. Opowieść o rozstawaniu się z najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka - z matką. Głęboko osobiste, przekraczające wszelkie konwencje i konwenanse, boleśnie szczere wyznanie Pawła Palcata, który organizuje żałobną ceremonię, aby tym lepiej przyjrzeć się urodzie życia.

A już na żywo 15 i 16, 22 i 23 maja o godz. 20:30 - na dziedzińcu Zamku Piastowskiego odbędzie się spektakl plenerowy pt. „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka – nazwany przez krytykę „teatralnym romansem łotrzykowskim”. Czas trwania: 75 min. Przedostatni legnicki spektakl Lecha Raczaka (1946 – 2020), legendy polskiego teatru alternatywnego, współtwórcy i wieloletniego szefa Teatru Ósmego Dnia. Fabuła tej teatralnej wyprawy w przeszłość dzieje się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy, którzy zjechali tam z każdego zakątka zniszczonej ojczyzny. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać… Rozpoczyna się zbiorowe śledztwo, którego finał jest wielką niewiadomą. Przedstawienie Raczaka i legnickich artystów zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazane premierowo w przestrzeni między ponadstuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami, odwiedziło później jeszcze place i podwórka kilku dolnośląskich miast i miasteczek. Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego zyskuje jeszcze bogatszy historyczny kontekst, wpisując się w wielowiekową tradycję miasta i widowiskowo ją ożywiając.

Koniec maja (29 i 30 maja o godzinie 19:00) przyniesie premierę spektaklu „Rzeź” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba. Fabuła oparta jest na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak inscenizacja będzie daleka od historycznej rekonstrukcji. Twórcy pozostawią wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę. Fakty opisane w sztuce zostaną więc umieszczone w świecie scenicznym pozbawionym jakiejkolwiek rodzajowości. Kostiumy, choć inspirowane strojami z epoki, nie będą ich imitować, na scenę nie spadnie ani kropla sztucznej krwi; w przestrzeni daleko idącej umowności żywe i prawdziwe będą tylko emocje. A wszystko to po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę.

(Klaudia Korfanty, "Maj z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Już niebawem wracają spektakle na żywo! Zobacz repertuar", https://legnica.naszemiasto.pl, 8.05.2021)