W ten weekend jeszcze w sieci, ale od przyszłego tygodnia legnicki teatr powróci do spektakli na żywo. W sobotę 8 maja uczta dla miłośników monodramu. Online będzie można zobaczyć „Maraton/Tren” Pawła Palcata. Pisze Anna Gwóźdź.


Opowieść o rozstawaniu się z najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka - z matką. Głęboko osobiste, przekraczające wszelkie konwencje i konwenanse, boleśnie szczere wyznanie Pawła Palcata, który organizuje żałobną ceremonię, aby tym lepiej przyjrzeć się urodzie życia. To wszystko już w sobotę 8 maja. Sfilmowany monodram Pawła Palcata "Maraton/Tren", będzie można zobaczyć na platformie wirtualnamodrzejewska. Początek o godz.19.00. Wystarczy pobrać bezpłatny kod.

Natomiast już 15 i 16, 22 i 23 maja o godz. 20:30 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego odbędzie się spektakl plenerowy pt. „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka – nazwany przez krytykę „teatralnym romansem łotrzykowskim”.

Koniec maja przyniesie premierę spektaklu „Rzeź” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba. Fabuła oparta jest na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak inscenizacja będzie daleka od historycznej rekonstrukcji. Twórcy pozostawią wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę. Fakty opisane w sztuce zostaną więc umieszczone w świecie scenicznym pozbawionym jakiejkolwiek rodzajowości. Kostiumy, choć inspirowane strojami z epoki, nie będą ich imitować, na scenę nie spadnie ani kropla sztucznej krwi; w przestrzeni daleko idącej umowności żywe i prawdziwe będą tylko emocje. A wszystko to po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę.

Znów działa teatralna kasa w godzinach od 9.00 do 16.00 (tel. 76 72 33 505, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), a bilety można także kupić przez internet.

(Anna Gwóźdź, "Teatr w maju online, w plenerze i na scenie", https://kulturalia.lca.pl, 7.05.2021)