Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Centrum Kultury w Polkowicach wyprodukują wspólnie spektakl. Jego scenariusz dopiero powstaje, ale wiadomo, że będzie opowiadał o powojennych losach mieszkańców okolicy. Premierę przedstawienia zaplanowano na wrzesień. Relacja Andrzeja Lamparta.


O wspólnym projekcie poinformowali dyrektorzy obu instytucji – Jacek Głomb i Bogusław Godlewski. Jacek Głomb będzie reżyserem przedstawienia, scenariusz napisze związana ze sceną w Legnicy Katarzyna Knychalska, scenografię przygotuje Małgorzata Bulanda, a obok zawodowych aktorów wystąpią miłośnicy teatru z Polkowic.

Teatr Modrzejewskiej znany jest ze spektakli o Dolnym Śląsku. W polkowickim przedstawieniu pojawią się wątki dotyczące repatriacji i przesiedleń. Nie ma być to powieść dokumentalna, tylko – jak mówi Jacek Głomb – magiczna.

Polkowiczanom projekt się podoba. Losy wielu z nich mogłyby być kanwą takiego przedstawienia. Ci najstarsi to przesiedleńcy z Kresów Wschodnich. Wiele osób przyjechało do Polkowic do pracy w kopalniach.

Centrum kultury rozpoczęło już nabór statystów do spektaklu. Na lato zaplanowano próby i warsztaty. Widzowie zobaczą spektakl 11 września na Rynku, bo będzie to przedstawienie plenerowe.

Projekt pod nazwą „Zróbmy teatr” został dofinansowany kwotą 100 tys. zł przez Ministerstwo Kultury

Relacja w programie Fakty z wypowiedziami obu uczestników konferencji prasowej, a także mieszkańców Polkowic. Jest TUTAJ (w 14 min. 23 sek. programu).

(Andrzej Lampart, "Spektakl o repatriantach w projekcie „Zróbmy teatr”", https://wroclaw.tvp.pl, 5.05.2021)