Repatriacja, która wpłynęła na obecny wygląd naszego regionu, będzie tematem plenerowego widowiska teatralnego, tzw. teatru ze społecznością. Powstanie ono we współpracy Centrum Kultury w Polkowicach i Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Z udziałem mieszkańców  naszej gminy - piszą na oficjalnej stronie Polkowic.


Spektakl zostanie stworzony przez Roberta Urbańskiego, dramatopisarza, kierownika literackiego w legnickim teatrze (pomyłka, autorką scenariusza będzie Katarzyna Knychalska - @KT), a wyreżyserowany przez Jacka Głomba, dyrektora tej placówki. – Najważniejsze jest to, że chcemy zrobić to widowisko razem z mieszkańcami – podkreśla Jacek Głomb. – Chcemy wkręcić w nie grupy ludzi, ale też pojedyncze osoby. Czekamy na zgłoszenia.

– Ten spektakl jest czymś wyjątkowym, jest spełnieniem naszych marzeń kulturalnych – dodaje Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury. – Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tym widowisku.

Zadanie pn. „Zróbmy Teatr” realizowane jest w ramach Programu Edukacja Kulturalna, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Dlaczego repatriacja? Repatriacja znacząco wpłynęła na strukturę współczesnych Polkowic. Proces migracji na te tereny odbył się dwukrotnie. Po 1945 roku do Polkowic, tak jak na cały obszar tzw. Ziem Odzyskanych, napłynęła ludność z różnych stron Europy, tworząc w regionie swoistą mozaikę kulturową. Ale dopiero odkrycie złóż miedzi sprawiło, że Polkowice, z małej wsi, rozwinęły się w średniej wielkości miasto. Największy napływ ludności odnotowano w latach 70. i 80. (w 1969 roku Polkowice liczyły 4462 mieszkańców, a w 1983 roku – 19 700).

„Obecnie, w dobie braku zainteresowania własną historią, mieszkańcy zapomnieli o tym, jak ogromne bogactwo możliwości i inspiracji daje taki narodowy “miks”. Poprzez wybór tego tematu chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na historię ich małej ojczyzny i korzenie ich przodków, a także zintegrować różne grupy wiekowe i społeczne i wytworzyć poczucie wspólnej tożsamości” – czytamy w uzasadnieniu wniosku Centrum Kultury o dofinansowanie teatralnego przedsięwzięcia.

Plany są takie, aby do realizacji spektaklu zaangażować 50-80 mieszkańców gminy. Będą mogli zgłosić się do udziału w spektaklu, prac nad tworzeniem scenografii, działań promocyjnych, a także do grupy organizującej premierę widowiska. To zależy od zainteresowań i indywidualnych predyspozycji poszczególnych osób. Spotkanie organizacyjne odbędzie w maju. Na czerwiec zaplanowano warsztaty, a premierę widowiska na 11 września. Plenerowy spektakl można będzie obejrzeć za darmo. Z realizacji widowiska powstanie też film, który zostanie udostępniony bezpłatnie w Internecie.

Warto dodać, od wielu lat odbywają się w naszym mieście wydarzenia teatralne, jak Polkowickie Dni Teatru czy Festiwal Spektakli dla Dzieci “Na ziarnku grochu”. Trudno jednak mówić o systematycznej edukacji teatralnej, głównie z powodu braku sali widowiskowej. Najbliższe teatry są w Legnicy i Głogowie. Dlatego stworzenie w Polkowicach nowego spektaklu teatralnego, angażującego mieszkańców będzie z pewnością innowacyjną i oryginalną formułą uczestnictwa w kulturze.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Kultury w Polkowicach.

("Zrobią spektakl. Z udziałem mieszkańców", https://polkowice.eu, 5.05.2021)