Centrum Kultury w Polkowicach oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy wspólnie przygotowują projekt pod nazwą „Zróbmy Teatr”. Jego efektem będzie plenerowe widowisko teatralne opowiadające o repatriacji i pierwszych latach po wojnie w Polkowicach. Przygotują je zawodowcy wspólnie z amatorami, czyli mieszkańcami miasta, którzy chcieliby zaprezentować swoje talenty i zobaczyć teatr od kuchni. Chętni już mogą się zgłaszać.  Pisze Kasia Rososzko.


Spektakl ma być pewnego rodzaju opowieścią o tym, jak repatriacja wpłynęła na Polkowice. Zostanie stworzony od podstaw, na bazie legend, dostępnych źródeł historycznych oraz wspomnień samych mieszkańców. Prace nad scenariuszem już trwają.

- Bardzo się cieszę, ponieważ ten spektakl to takie nasze spełnienie kulturalnych marzeń. Po raz kolejny współpracujemy z legnickim teatrem - wcześniej przy okazji plenerowego spektaklu „Skarb wdowy Schadenfreude”, który był wystawiany na polkowickim rynku, a teraz mamy zupełnie nową propozycję. Zależy nam na tym, by współpraca z mieszkańcami w zakresie kultury była bardzo owocna, dlatego zapraszamy ich do udziału. Spektakl, który przygotowujemy będzie czymś wyjątkowym. Będzie opowiadał o repatriacji i losach wielu osób, które tu mieszkają i zostali bardzo doświadczeni przez historię - mówi Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

Reżyserią zajmą się profesjonaliści z legnickiego teatru. Na scenie wystąpią zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Idea jest taka, by w przedsięwzięcie włączyli się mieszkańcy Polkowic. Poszukiwane są osoby o zdolnościach muzycznych, aktorskich, plastycznych, a także osoby chcące pomóc przy organizacji wydarzenia.

- Chcemy, by mieszkańcy byli częścią tego projektu i utożsamiali się z nim. Mogą być to grupy formalne, a także pojedyncze osoby. Stąd hasło „Zróbmy Teatr”, bo chcemy zrobić to wspólnie. Każdy kto będzie chętny, znajdzie swoje miejsce w tej realizacji, zarówno na scenie, jak i poza nią. Poszukujemy naprawdę wielu talentów - mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Rekrutacja do przedsięwzięcia już się rozpoczęła i potrwa do 18 maja. Karty zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej Centrum Kultury. Spotkanie organizacyjne z zainteresowanymi odbędzie się 19 maja, a w czerwcu ruszą warsztaty oraz próby. Zwieńczeniem projektu „Zróbmy Teatr” będzie plenerowe widowisko teatralne, które odbędzie się na polkowickim rynku. Uroczystą premierę zaplanowano wstępnie na 11 września.

Organizatorzy już dziś zapowiadają, że nie będzie to jednorazowe widowisko. Plany są takie, by spektakl na stałe wpisał się w ofertę kulturalną Polkowic i był wystawiany przy okazji ważnych uroczystości.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 150 tys. złotych. Blisko 100 tys. zł na ten cel Centrum Kultury pozyskało z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(Kasia Rososzko, "Chcą zrobić teatr wspólnie z mieszkańcami", https://miedziowe.pl, 5.05.2021)